עשור ל-11 בספטמבר: התרעה ממוקדת לפיגוע בארה"ב

יומיים לפני שיציינו בארה"ב עשור לפיגועי ה-11 בספטמבר, מדווחים כלי התקשורת במדינה על התרעות לפיגועי טרור. על פי המידע המודיעיני, הנחשב אמין אך טרם אומת, ינסו מחבלים מארגון אל קעידה לפוצץ מכוניות תופת בניו יורק ובוושינגטון. ראש עיריית ניו יורק הודיע שהמשטרה תגביר את אמצעי הזהירות וביקש לשמור על איפוק

בארה"ב יציינו ביום ראשון הקרוב עשור לפיגועים תחת התרעות חמות. ברחובות ניו יורק ניכרת נוכחות ערה של כוחות ביטחון בעקבות התרעה ממוקדת על פיגוע באזור. ברשות המודיעין האמריקני פרטים ושמות אודות חוליית מחבלים המתכננת לבצע פיגוע לקראת יום השנה העשירי לציון מתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה, שבמהלכה כ-3,000 אמריקנים קיפחו את חייהם.

טרם נחשף המקום המדויק שבו תוכנן להתבצע הפיגוע, אך על פי גורמי המודיעין מדובר באחת הערים הגדולות במדינה. שלושת המחבלים ששמותיהם מוכרים למודיעין האמריקני, הגיעו לארה"ב לפני כחודש מאפגניסטן דרך פקיסטן או אירן. שמותיהם הינם שמות מוסלמים נפוצים, ועל כן קשה לתפוס אותם. אחד מבין השלושה הוא אזרח אמריקני. על פי ההתרעה הממוקדת, המחבלים שכרו שתי משאיות שאמורות לשמש כמשאיות נפץ בפיגוע.

"סירבנו לתת לטרוריסטים לאיים עלינו, ולא ניתן להם להתחיל עכשיו"

הנשיא ברק אובמה עודכן בפרטי ההתרעה, והחליט לשמור על רמת כוננות גבוהה ביותר. ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, כינס מסיבת עיתונאים בה אישר את הפרטים שפורסמו. "האיום אמין וממוקד, אך אין לנו המחבלים ששמותיהם מוכרים למודיעין האמריקני". בלומברג הוא קרא לתושבי ניו יורק להיות ערניים, אך לא לשנות את אורחות חייהם: "סירבנו במשך 10 שנים לתת לטרוריסטים לאיים עלינו, ואנחנו לא ניתן להם להתחיל עכשיו. המשיכו בעיסוקיכם, אך תהיו ערניים".

מפכ"ל משטרת ניו יורק ריי קלי אמר כי המשטרה מגבירה את הערנות לקראת יום השנה לפיגועים, ותבצע סיורים מוגברים במקומות בהם יש סכנה לפיגוע. "אנו מגבירים את הבדיקות ברכבת התחתית, בתחנות האוטובוס ובנמלי התעופה, אנחנו נקפיד לגרור כל רכב שלא חונה כחוק. נמשיך לפעול ביחד עם ה-FBI כדי לסכל כל ניסיון לפגוע באמריקנים".  

על רקע הדברים האלה, אובמה נאם הלילה בפני הקונגרס האמריקני והציג את תוכניתו הכלכלית החדשה. הנשיא פתח את דבריו בכך שהדגיש שהמדינה ממשיכה לעמוד מול משבר כלכלי שמביא למיליוני מובטלים ובנוסף יש במדינה משבר פוליטי שמחמיר את המצב. אז, הציג אובמה את עיקרי "חוק העבודות האמריקני", שיכלול השקעה בתשתיות והטבות מס למי שייצור מקומות עבודה. נשיא ארה"ב מבין כעת שהבעיה העיקרית היא הכלכלה ובאופן ספציפי יצירת מקומות עבודה והורדת מספר המובטלים, ובכך למעשה עסק נאומו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק