10 שנים אחרי: תמונות חדשות מה-9/11

ביום ראשון הקרוב ימלאו עשר שנים לפיגוע הטרור הגדול בהיסטוריה, ששינה את פניה של אמריקה ושל העולם כולו. סרטים תיעודיים חדשים מביאים לראשונה עשרות קטעים לא ערוכים מסרטונים ביתיים שצולמו בזמן הקטסטרופה ובשעות ובימים שאחרי, ומספקים הצצה אינטימית ונדירה לחייהם של אלו שהיו עדים לאסון הנורא

איפה הייתם ב-11 בספטמבר 2001? זו השאלה שתישאל השבוע, ביום השנה העשירי לפיגוע הטרור הגדול בהיסטוריה.

בשעה 9:03 בדיוק באותו היום, התרסק המטוס הראשון של מחבלי אל-קאעידה לתוך המגדל הדרומי. זו הדקה ששינתה את ההיסטוריה של אמריקה ושל העולם כולו. בסרט תיעודי חדש של ערוץ ההיסטוריה, "11/9 – הימים שאחרי", מובאים לראשונה עשרות קטעים לא ערוכים מסרטונים ביתיים שצולמו בזמן הקטסטרופה ובשעות ובימים שאחריה.

החומרים הבלעדיים מספקים הצצה אינטימית ונדירה לחייהם של אלו שהיו עדים לאסון: ההרוגים עצמם ובני משפחותיהם - וגם אלפי השוטרים, הכבאים והמחלצים שניסו להציל חיים, אולם רבים מהם נספו באסון.

"אז לא היו מצלמות בטלפונים סלולריים"

"היה המון מידע מוטעה, המון פחד, הרבה אנשים פשוט לקחו מצלמות כי הם הבינו שזה יהיה חומר צילומי בעל ערך רב", אומרת מפיקת הסרט. "קיבלנו גישה לדברים פרטיים של אנשים שמעורבים אישית באסון. צריך לזכור שאז לא היו מצלמות בטלפונים סלולריים, ממש 'ימי הביניים' לפני עשר שנים".

התחושות בסרט נעות בין ייאוש לבין דיכאון תהומי. חלק גדול מהסרטונים מתעדים את פעולות החילוץ וההצלה, שנמשכו חודשים ארוכים לאחר האסון. אלא שמתוך האלפים ששהו במגדלי התאומים בזמן פגיעת המטוסים – רק בודדים חולצו משם בחיים.

לסרט הגמור נוסף לפני 4 חודשים פרק סיום, עם חיסולו של אוסמה בן לאדן. גם אם לא מדובר ב"הפי אנד", לפחות יש תחושה שהצדק נעשה - והמעגל נסגר.

בהכנת הידיעה השתתפה קרן בצלאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת