"אירן מנסה לייצר נשק גרעיני"

"מודאגים באופן הולך וגובר" מניסיון של אירן לייצר ראש נפץ גרעיני, כך עולה מדוח סודי חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שהוגש אמש למועצת הביטחון של האו"ם. מהדוח, המכיל מידע מודיעיני רחב היקף ממדינות רבות ברחבי העולם, עולה כי אירן פועלת לבניית מתקן חדש להעשרת אורניום שיהיה גדול ומבוצר יותר מקודמו

מפתחים ראש נפץ גרעיני? ארכיון (רויטרס)

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הגישה למועצת הביטחון של האו"ם דוח סודי ובו נכתב כי היא "מודאגת באופן גובר והולך" מזרם של ידיעות מודיעיניות לפיהן אירן פועלות בניסיון לפתח ראש נפץ גרעיני, כך פרסמה סוכנות הידיעות AP.

הדוח של סבא"א כולל תשעה עמודים בלבד והוא הוגש ל-35 המדינות החברות בארגון ולחברות במועצת הביטחון של האו"ם. בדוח נכתב כי אירן ממשיכה לפעול בסודיות על מנת לפתח מרכיבים לייצור נשק גרעיני. בדוח נכתב עוד כי המידע שבו מבוסס על הערכות מודיעין מ"מדינות חברות רבות", המספקות ראיות להערכות המוצגות בו. המידע שהתקבל מגופי המודיעין ברחבי העולם תואר כ"אמין, מקיף ונרחב".

מוקדם יותר השנה הצהירה טהרן כי תקים אתר חדש להעשרת אורניום ועל פי הדוח היא עומדת בהצהרתה והחלה להתקין ציוד להעשרת אורניום באתר חדש בסמוך לעיר קום. על פי הדיווח, לאתר החדש יכולת העשרה כפולה מזו של האתר הקודם והוא ממוקם בבונקר תת קרקעי המבוצר בצורה יעילה יותר מפני התקפות אוויריות.

כיום מצויה אירן תחת הנטל של ארבע סנקציות שהטילה עליה מועצת הביטחון של האו"ם בשל סירובה להקפיא את העשרת האורניום. ההעשרה עשויה לשמש לייצור דלק גרעיני אך גם לייצור חומק בקיע להכנת ראש נפץ גרעיני.

השימוש בנוסח "מודאגת באופן גובר והולך" לא הופיע בדוחות הקודמים של הסוכנות שנגעו לחשדות בדבר נסיונותיה של אירן לפתח נשק גרעיני. הניסוח הנוכחי משקף את התסכול של יוקיה אמנו, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לנוכח היעדר ההתקדמות בחקירות הסוכנות.

"קיימת אפשרות כי אירן ביצעה או מבצעת פעולות סודיות הקשורות לגרעין", נכתב בדוח ונאמר עוד כי הבחירה בנוסח זה נובעת מהסיכוי לכך שפעולות אלו קשורות לניסיון לייצר נשק גרעיני. הדוח מציין כי הסוכנות ממשיכה לקבל מידע חדש אודות "פעולות הקשורות לפיתוח ראש נפץ גרעיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת