אנדרטה לזכר השואה הושחתה בפולין

בשנת 1941 טבחו הפולנים בעיירה ג'דוובן, הסמוכה לביאליסטוק, בשכניהם היהודים - וקברו אותם בעודם בחייהם. מאז שנת 2001 עמדה במקום אנדרטה לזכר הפוגרום האיום, אך הלילה החליטו ונדליסטים להשחיתה – כשהם מציירים עליה צלבי קרס וכתובות גזעניות. "זו דוגמה מושלמת לוונדליזם וטיפשות", אמר דובר המשטרה המקומית

האנדרטה שהושחתה, היום (רויטרס)

ונדליסטים השחיתו הלילה אנדרטה לזכר השואה, סמוך לעיר ביאליסטוק שבפולין. העוברים והשבים במקום גילו כי על האנדרטה רוססו כתובות גזעניות וצלבי קרס ירוקים, כך אמרו היום במשטרה המקומית.

מדובר באנדרטה שהוקמה בעיר ג'דוובן, לציון פוגרום המוני של 340 יהודים שנטבחו על ידי שכניהם הפולניים באסם ונקברו בעודם בחיים בשנת 1941. בהמשך נהפך האתר לאנדרטת זיכרון למעשי הזוועה.

מדובר במעשה האחרון מבין סדרה של מספר פעולות שנאה שכוונו בתקופה האחרונה כלפי קהילות יהודיות ומוסלמיות במזרח פולין, וכן כלפי המיעוט הליטאי שמתגורר באזור.

"כשהגענו למקום ראינו את ההרס הרב ומיד פתחנו בחקירה", אמר היום אנדרז' ברנוובסקי, דובר המשטרה המקומית. "המשחיתים עשו עבודה יסודית ומחקו עם צבע את הסמלים שהיו על האנדרטה. זו דוגמה מושלמת לוונדליזם ולטיפשות, אבל אנחנו עדיין לא יודעים מה המניע", הוסיף ברנוובסקי כשהוא לא ממהר לקבוע אם מדובר במניעים אנטישמיים ממוקדים או גזעניים באופן כללי.

בשנת 2001 קבעה חקירה שנוהלה בפולין כי הפוגרום שבוצע ביהודי ג'דוובן היה בהשראת הנאצים, ומאז נותר כזיכרון טראומטי לקהילה היהודית שמתגוררת במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת