11.9: חוברת הצביעה לילדים מעוררת מחלוקות

"האנשים המטורפים האלה שונאים את דרך החיים האמריקנית מפני שאנחנו חופשיים והחברה שלנו חופשית", נטען בספר ילדים אמריקני חדש המתיימר לתאר לקטנטנים את אירועי ספטמבר 2001 ומי שעומד מאחוריהם. הילדים מוזמנים בין השאר לצבוע את אוסמה בן לאדן, כשהוא נורה על ידי החיילים

"טובים" ו"רעים" (CNN)

לרגל ציון עשור לפיגועי הטרור ששינו את העולם, מנסה חוברת מאוירת חדשה ושנויה במחלוקת, לסייע להורים אמריקנים להסביר את הפיגוע במגדלי התאומים במנהטן. החוברת מעוררת בארצות הברית רגשות, זיכרונות וגם ביקורת. "לעולם לא נשכח את 9/11", נכתב בכותרת של "ספר החופש לילדים", ספר שעל פי המוציאים לאור נועד "לתאר את פיגועי הטרור לילדים שעוד לא נולדו בסוף 2001".

האיורים בספר לא משאירים הרבה מקום לדימיון. כך לדוגמה באחד הדפים נראה אוסמה בן לאדן מתחבא מאחורי אישה עם חיג'אב שמכסה את פניה. הילדים יכולים לראות - ולצבוע - את הנקמה שעודדה את ארצות הברית בחודש מאי האחרון. כדור שנורה מאש אנשי חיל הים בפקיסטן מחסל את מנהיג אל קעידה. הכיתוב מתחת לאיור הלבן מספר, "ילדים, האמת היא שפיגועי הטרור האלה נעשו על ידי שונאי חופש, מוסלמים קיצונים".

היסטוריה או דמגוגיה? 

"האנשים המטורפים האלה שונאים את דרך החיים האמריקנית מפני שאנחנו חופשיים והחברה שלנו חופשית", נטען בספר, שנמכר ב-6.99 דולרים. המוציא לאור של ספר האיורים הגדול שמפעיל בית דפוס במיזורי כותב: "ייצרנו את הספר בכנות, יושרה וכבוד, אנחנו לא מפנים את פנינו לאמת".

הקהילה המוסלמית בארה"ב זועמת. דאוד וואליד, ראש המועצה לקשרים של הקהילה המוסלמית-אמריקנית טוען שהספר "מגעיל". לדבריו, ספר הציורים התמים לכאורה מסית לשנאה ואי סובלנות בין ילדים. "כל הדמויות המאוירות מכוונות לנפשם של הילדים, שעשויים להבין מזה שכל המוסלמים אחראים לפיגועי 11 בספטמבר, שהמוסלמים הם האויב", אמר וואליד.

אבל יוצר הספרים, וויין בל, מבטל את הביקורת. בריאיון לעיתון ה"טלגרף" הבריטי אמר: "זו ההיסטוריה, זה מה שקרה. אני מספר על 19 טרוריסטים שחטפו מטוסים, שנשלחו לכאן על ידי חסיד השטן אוסמה בן לאדן כדי לרצוח אנשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת