בוש נזכר בפיגוע התאומים: "זעמתי והייתי נסער"

ריאיון מיוחד עם הנשיא האמריקני לשעבר לרגל עשור לפיגוע הטרור הרצחני ב-11 בספטמבר, 2001, חושף מעט ממה שעבר עליו באותם רגעים. "התקשיתי לתקשר עם אנשים וזה תסכל אותי", הוא נזכר ומספר גם על רגעים "משעשעים". צפו בקטע מהראיון שישודר ביום שני בערוץ "נשיונל ג'אוגרפיק"

בעוד שבוע וחצי יציינו בארצות הברית את פיגועי 11 בספטמבר. מי שזוכר יותר מכל את היום ההוא, הוא מי שעמד בראש במעצמה החזקה ביותר בעולם, שנפגעה בנקודה הרכה שלה - נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש.

בראיון מיוחד, עשור אחרי, הוא חוזר כמעט רגע אחר רגע, תחושה אחר תחושה, על תפקידו כנשיא של אומה שנתונה תחת מתקפה. "זה יהיה עוד יום בלוח השנה, כמו יום התקיפה בפרל הרבור", הוא אומר, "אבל לנו, שחווינו את היום הזה, זה יהיה יום שאנחנו לא נשכח".

ספר הזיכרונות כבר מאחורי בוש, וכך גם עשרות ומאות ראיונות טלוויזיה - ועדיין, יש מאות סיפורים שלא סופרו על היום ההוא בספטמבר.

מריצת בוקר לפיגוע התאומים

"את אותו יום פתחתי בריצת בוקר", הוא נזכר. "חזרתי ושמעתי את התדריך הביטחוני שלי, ואני זוכר בבירור כמה הוא היה שגרתי. אני לא זוכר את הנושאים במדויק, אבל הם בהחלט היו שגרתיים".

מהג'וגינג שעשה באותו הבוקר, נכנס בוש לכיתה, לבקר תלמידים, כשהוא כבר יודע על מטוס אחד שפגע באחד המגדלים. מהכיתה הזאת הוא יצא כנשיא של אומה תחת מתקפה.

"הרגשתי שמישהו ניגש אליי מאחור, ואז אנדי קארד, דובר הבית הלבן, לחש לי באוזן שמטוס שני פגע במגדל השני ושארצות הברית נתונה למתקפה", הוא נזכר. "התגובה הראשונית שלי הייתה זעם. מי לעזאזל יעשה דבר כזה לאמריקה?!".

השיחה עם אובמה שהחזירה אל הרגע ההוא

צחוק הגורל הוא שהשיחה עם בוש במסגרת הריאיון, נערכה כמה שעות לאחר שיחה דרמטית עם יורשו בתפקיד. נשיא ארצות הברית הנוכחי ברק אובמה בדיוק סיפר לו כי המעגל נסגר ואוסמה בן לאדן, מנהיג ארגון אל-קאעידה, חוסל.

"כשהגענו לדאלאס, יצאנו מהמטוס וראינו שרבים מהנוסעים מדברים בטלפונים הניידים שלהם ואחד הנוסעים אמר כי הוא שמע שבן לאדן חוסל", אומר פיטר שאנל, מי שהיה אז דוברו של בוש. "כעבור יום וחצי ישבנו עם בוש והשאלה הראשונה ששאלתי אותו הייתה - מתי זה נודע לך?".

"הייתי במסעדה בדאלאס ואכלתי ארוחת ערב עם לורה", אומר בוש. "השירות החשאי אמר לי שהתקשרו אליי מהבית הלבן. הנשיא אובמה התקשר אליי ואמר לי שחיסלו את אוסמה בן-לאדן.הייתי אסיר תודה. לא הרגשתי איזה אושר גדול, לא צהלתי. הייתה לי תחושה שמעגל נסגר, והייתי אסיר תודה על כך שהצדק נעשה.

"לא ידענו כמה מטוסים נחטפו"

"על המטוס התקשיתי לתקשר עם אנשים על הקרקע", נזכר שוב בוש באירועים של 11 בספטמבר. "התמונות של המתקפות בקושי הבהבו בטלוויזיה והייתי מתוסכל מאוד, כמובן".

את השאלות בסרט הזה אנחנו לא רואים. הבמאי נותן לבוש לדבר והתוצאה היא מסמך מרתק, אישי ומעורר מחשבה על תפקודו של מנהיג העולם החופשי מול איום שאיש לא הכיר קודם.

"לא ידענו אם נחטפו מטוסים נוספים. לכן, ההחלטה הראשונה שקיבלתי במטוס "איירפורס 1" הייתה לפקוד על חיל האוויר שלנו ליירט מטוסים מסחריים שלא מגיבים", מספר בוש. "הודיעו לי שמטוס רביעי, טיסה מספר 93, התרסק בשדה באזור חקלאי בפנסילבניה. לרגע אחד חשבתי שאולי המטוס הזה התרסק בעקבות פקודת היירוט שאני נתתי".

"בשלב כלשהו, מיד לאחר המתקפות, שאלתי את עצמי למה לא ידענו את זה?", אומר בוש לעצמו. "לא רציתי להתחיל להפנות אצבעות מאשימות ולומר לקהילות המודיעין שלנו: 'פישלתם! הייתם צריכים לעלות על זה! למה לא ידעתם?!'".

ואז באה לורה

ניכר על בוש שהוא מתרגש במהלך האירועים שהותירו את ארה"ב בהלם. הוא לא היה אז רק נשיא, אלא גם בעל ואב לבנות שנמצאות אולי באותה שעה על כוונת הטרור - והוא, חסר אונים על מטוס במרחק אלפי קילומטרים.

"לקח זמן מה למצוא אותה. היא הייתה במקום מאובטח והיה נהדר לשמוע את קולה שניחם אותי", נזכר הנשיא לשעבר. "היא דיברה עם הבנות והן היו מוגנות, אז הוקל לי.

ממרחק של עשר שנים, מותר לבוש גם להיזכר ברגעים שבדיעבד היו מצחיקים. "נחתנו בבסיס צבאי שחנו בו המון מפציצים חמושים, ששמרו עליהם הרבה חיילים חמושים ונכנסנו לרכב", נזכר בוש. "החייל שנהג ברכב נסע והרגשתי שהוא נוהג במהירות של 160 קמ"ש. שעטנו, דהרנו. בסוף אמרתי לבחור: 'תאט, הרי אל-קאעידה לא פה'. שמעתי גבר נושם בכבדות ואומר לי: 'אדוני הנשיא, אתה חייב לבוא עכשיו - מתקיפים את הבית הלבן".

"פשוט תפסתי את לורה ואת ברני הכלב, כשסוכנים לפנינו ומאחורינו, ובסוף חזרנו שוב לבונקר המאובטח", הוא מספר. "אני חושב שזה היה מטוס קרב, 16-F, שהגן על הבירה, שטס בחזרה לשדה התעופה 'אנדרוז' ושידר בתדר הלא נכון".

בסוף השבוע הבא עדיין לא ידוע אם בוש יבוא ל"גראונד זירו", שבצילו חסו שמונה שנות כהונתו. אם מדברים על אסטרטגיה, הוא מודע שלא הייתה כזו.

"לא הייתה לי אסטרטגיה", אומר בוש על מה שאפיין את פעילותו במהלך 11 בספטמבר. "חייתי מיום ליום. התחוור לי ב-11 בספטמבר שאני נשיא של זמן מלחמה. ב-12 בספטמבר כבר תפקדתי כנשיא של זמן מלחמה".

הראיון המלא עם הנשיא לשעבר בוש ישודר ביום שני הקרוב בערוץ "נשיונל ג'אוגרפיק" בשעה 22:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק