שפעת העופות חוזרת לאסיה

סוג חדש של שפעת העופות, העמיד בפני חיסונים קיימים, התגלה בעופות ברחבי אסיה. האו"ם מזהיר כי ייתכן והווירוס כבר התפשט ליבשות נוספות ובקמבודיה כבר מתו 8 בני אדם כתוצאה ממנו. הווירוס הוא קטלני ביותר והורג כ-60% מכלל הנדבקים בו

בהלת שפעת. ארכיון (רויטרס)

חוקרים מזהירים כי לזן חדש של שפעת העופות שהתגלה בסין ו-וייטנאם, אין חיסון. מדובר במוטציה של השפעת המקורית, מסוג H5N1, שהתגלתה בעופות בר ביבשת אסיה. כעת מפצירים החוקרים בבחינה מדוקדקת של העופות במדינה, על מנת למנוע את מעבר הנגיף לבני אדם.

הנגיף החדש התגלה על ידי ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, שטוען כי הוא קיים כעת באסיה, אך ייתכן והתפשט כבר ליבשות נוספות. למרות שעדיין לא ברור אם הזן החדש מדבק יותר מקודמו בקרב בני אדם, המדענים טוענים שהוא שונה דיו על מנת שלא להיות מושפע על ידי החיסון הטבעי הקיים נגד הנגיף המקורי.

"וירוסים מסוג H5 משתנים תדיר", אמר הווירולוג מאליק פאיריס מאוניברסיטת הונג קונג לסוכנות הידיעות רויטרס, "לכן אנחנו משנים את הרכב החיסון לעיתים קרובות". עם זאת, שפעת העופות היא קטלנית במיוחד, והורגת כ-60% מהנדבקים בה, משום שבדרך כלל היא מתגלה מאוחר מדי.

בחודשים האחרונים אותרו מספר מקרים של שפעת העופות ברחבי אסיה. בקמבודיה אותרו שמונה חולים בנגיף וכולם מתו כתוצאה מכך. "לא בהכרח מדובר בנגיף מסוכן יותר מאחרים", אומר פאיריס, "האיום הגלום בו נמצא בעובדה שהוא התפשט מהר ברחבי העולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת