"קובץ יום הדין של ויקיליקס דלף"

חשש כי זהותם של סוכני ביון מהעולם נמצאת כעת ברשת, כך עולה מפרסום בכלי תקשורת בגרמניה שטוענים כי המקור למידע הוא מאות אלפי מסמכים של אתר "ויקיליקס" שדלפו לרשת, בגרסתם הלא מצונזרת. גורמים שנחשפו למסמכים טוענים כי חשיפתם תביא למבוכה גדולה לפוליטיקאים בכירים ואנשי צבא בעולם

ג'וליאן אסאנג', מייסד "ויקיליקס" (רויטרס)

מאות אלפי מסמכים דיפלומטיים שמקורם במחלקת המדינה בארצות הברית דלפו לרשת באופן בלתי מצונזר מהמאגר של אתר "ויקיליקס", כך מפרסמים היום מספר עיתונים בגרמניה. בין המסמכים שהודלפו גם כאלה שמכילים את שמותיהם ופרטיהם של סוכני ארגוני ביון ממספר מדינות, ביניהן גם ישראל.

מדובר במסמכים שמוגדרים כ"מסמכי יום הדין" של הארגון, שהיו אמורים להיות מפורסמים רק במקרה שבו יקרה משהו למייסד האתר ג'וליאן אסאנג' - כמו במקרה שיירצח או יועלם מסיבה כלשהי. על פי הפרסומים השונים, פורסמו המסמכים בעקבות סכסוך בין אנשיו של אסאנג' לגורמים שפרשו מהארגון, טענה שהוכחשה באופן רשמי בחשבון הטוויטר של "ויקיליקס".

מדובר במסמכים שכבר פורסמו בשנה שעברה, אך בגרסה מצונזרת, כששמותיהם של המקורות החשאיים צונזרו. כעת, כאמור, עולה כי פורסמה הגרסה המלאה והלא מצונזרת, שמייחסת את הפרטים המביכים בנוגע ליחסי החוץ של ארצות הברית למקורותיהם, שחלקם נותרו עד כה תחת מעטה של חשאיות.

הקובץ מוגן בסיסמה - שהודלפה אף היא

לפי ה"דר שפיגל", ההדלפה של הקובץ לא הייתה מכוונת. בעיתון פורסם כי בסוף השנה שעברה החלו תומכי הארגון להפיץ את המסמכים ברשת, כאשר הם לא יודעים כי בין החומרים שהם מפרסמים, נמצאים גם המסמכים הלא מצונזרים.

מדובר היה בקובץ גדול במיוחד, המוגן בסיסמה, אך כעת נראה כי גם הסיסמה לפתיחת הקובץ דלפה לרשת - אך מידע לגבי מקום הימצאו של המידע החשאי וכן הסיסמה הנדרשת לפתיחתו לא פורסם.

עד לאחרונה לא עלה אף אחד על הדלפת הקבצים, אך לאחרונה הבחינו בכך אנשי "אופנליקס" (Openleaks), האתר המתחרה ל"ויקיליקס" שהוקם על ידי דוברו לשעבר של אסאנג', שניסו להשתמש בפרסום המידע ככלי ניגוח נגד אתר ההדלפות.

לדברי גורמים שנחשפו למסמכים, גרסתם המלאה עשויה להביך פוליטיקאים בכירים רבים ואנשי צבא במקומות רבים בעולם, ששמם נקשר במסמכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת