מושתלת הפנים זכתה בחיים חדשים

לפני יותר משנתיים הותקפה קרלה נאש ע"י קוף שימפנזה במשקל 90 ק"ג, שקרע את פניה והשחית אותם לחלוטין. היום היא מעזה להיחשף מחדש, אחרי שעברה ניתוח השתת פנים מורכב שהשיב לה את חייה. "עכשיו אני יכולה לנשק ולחבק את בני משפחתי", היא אומרת בהתרגשות ממיטת בית החולים. "אני כבר לא מעוותת"

קרלה נאש, לפני ואחרי (רויטרס)

פניה של קרלה נאש בת ה-57 הושחתו כליל כשהותקפה על ידי שימפנזה במשקל 90 קילוגרמים. היום היא יכולה לחייך שוב, לאחר שזכתה בפנים חדשות – בניתוח יוצא דופן שארך לא פחות מ-20 שעות.

"עכשיו אני יכולה לנשק ולחבק את בני משפחתי", אמרה קרלה בהתרגשות במיטת בית החולים בבוסטון, ארה"ב, שם עברה את ניתוח ההשתלה המורכב. "אני יכולה להריח שוב, לאכול כמו בן אדם נורמלי. אני כבר לא מעוותת". בבית החולים הסבירו כי הפנים החדשות אמנם אינם זהים לפניה המקוריות, אולם זו תוצאה של עצמות ורקמות שונות שהגיעו מתרומת איברים.

השימפנזה טראוויס גרה בביתה של חברתה הטובה, סנדרה הארולד. סנדרה התייחסה לחיית המחמד שלה כמו לילד. אבל בלילה אחד בשנת 2008, כשהגיעה קרלה לבית חברתה הטובה - השימפנזה הסתערה עליה ללא רחמים, בלי כל סיבה נראית לעין.

למרות שבעלת השימפנזה ניסתה לעצור את החיה המשתוללת, ששוקלת 90 ק"ג, בדקירות סכין - המתקפה נמשכה. "השימפנזה הרגה את החברה שלי!", אמרה בטלפון למוקד החירום. "תשלחו את המשטרה עם רובה! עם רובה!".
קרלה נפגעה באורח כה אנוש עד שסנדרה הייתה בטוחה שהיא מתה. טראוויס קרע לה את הפנים ותלש לה את היד. השוטר שהוזעק למקום ירה והרג את השימפנזה.

"עכשיו אני יכולה לחזור לחיים נורמליים"

"קיבלתי פנים חדשות ושתי ידיים שיאפשרו לי להיות שוב עצמאית, ולחזור להיות חלק מהחברה", אמרה נאש בהתרגשות. תורמת אנונימית היא שסיפקה עבורה את הפנים, את הידיים ורקמות שונות שאיפשרו לבצע את הניתוח הסבוך. עם זאת, סבלה נאש מסיבוכים שונים בידיים והן נכרתו.

"לאבד את הידיים החדשות – זו רק מהמורה בדרך להחלמה", אמרה נאש. במידה ויתקבלו ידיים מתורם אחר, יוכלו הרופאים לנסות ולהשתיל אותן בגופה של קרלה. "הניתוח הזה לא יכול היה להתבצע ללא הנדיבות של משפחה שאיני מכירה", הוסיפה קרלה. "הם נתנו לי פנים חדשות, ועכשיו אני יכולה לחזור לחיים נורמליים".

 

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת