דיוויד קמרון לפורעים: "אתם תשלמו על מה שעשיתם"

בדיון חירום בפרלמנט שכינס היום ראש ממשלת בריטניה, אמר דיוויד קמרון כי בהתפרעויות עתידיות ייעזר בצבא נגד המפגינים. הוא פנה למתפרעים עצמם והזהיר אותם: "הקרב החל". הממשלה הבטיחה פיצוי לחנויות ובתים שנפגעו ונבזזו, גם מי שלא היה מבוטח. קמרון: "נשבש את הפעילות ברשתות החברתיות"

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון קרא היום לכינוס חירום נדיר של הפרלמנט, והנבחרים הבריטים קטעו היום את חופשת הקיץ כדי לדון במהומות שפושטות השבוע בערי בריטניה. את הדיון בפרלמנט העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בנאומו אמר קמרון כי למרות הרגיעה היחסית הלילה ברחובות הערים, בלונדון יישארו פרוסים 16 אלף שוטרים במהלך סוף השבוע. לדבריו, הוא שוקל "סיוע צבאי" לשוטרים, במהומות שיפרצו בעתיד. הוא הזהיר שייתן למשטרה סמכות לאסור על חשודים בבזיזה ואלימות לכסות את פניהם בבית המשפט. הוא הוסיף כי בעלי בתים וחנויות אשר נפגעו בפרעות השבוע יפוצו - אפילו אם לא היו מבוטחים.

הוא הוסיף והזהיר את המתפרעים כי "הקרב החל. אתם תשלמו על מה שעשיתם".

"נשבש את הפעילות ברשתות החברתיות"

בהצהרה יוצאת דופן הודיע ראש ממשלת בריטניה כי לא יהסס להפיל אתרים שמפעילים המתסיסים ואף לשבש את הפעילות ברשתות החברתיות, כמו למשל המסנג'ר בבלקברי והטוויטר.

"אנחנו עובדים עם המשטרה ועם שירותי המודיעין כדי לבחון אם יהיה זה מוצדק לשבש את התקשורת בין האנשים באתרים האלו", אמר קמרון במהלך הדיון והוסיף: "יש לנו מידע שיש מי שעושה שימוש באמצעים אלו כדי להעליל עלילות ולהסית למהומות".

מיליבנד: "צריך להבין מאיפה הגיעו המהומות"

יו"ר האופוזיציה, מנהיג מפלגת הלייבור אד מיליבנד, אמר בדיון החירום כי הממשלה צריכה להבין מאיפה הגיעו המהומות בבריטניה. "אתה מדבר על אחריות, האחריות היא של כולנו", הפנה מיליבנד את מילותיו לראש הממשלה.

האופוזיציה קראה להקמת "ועדת חקירה שתבדוק את האירועים ושתדאג להשמיע את קולם של אותם אנשים שנפגעו במהומות".

המשטרה מתכוננת ל"קטסטרופה"

קמרון מתמודד עם לחץ של הפרלמנט וגם של אנשי הקואליציה שלו, לא להוציא לפועל תכנית קיצוצים שעשויה לגרור אחריה זעם נוסף מסוג זה שמסעיר את הממלכה בימים האחרונים. חלק מהקיצוצים הם בתקציב שמיועד למשטרה. "הקיצוצים שהממשל מנסה להוציא לפועל רק יקשו על המשטרה לבצע את עבודתה ולשמור על בטחון האזרחים", אמר ייט קופר ממפלגת הלייבור .

ראשי המשטרה הבריטית מזהירים מ"קטסטרופה" במקרה של המשך המהומות, אחרי ההכרזה ויישום הקיצוצים. "משרד הפנים צריך לשקול ברצינות את התכנית לקצץ 2 מיליארד ליש"ט מתקציב המשטרה", אמרו היום במפקדת המשטרה בלונדון. מקור חסוי מתוך המשטרה טוען באזני כתב עיתון "הגרדיאן" כי "המצב השתנה. אנחנו לא נוכל להתמודד עם הפגנות בסדר גודל כזה לאורך זמן".

צפו: שוטרים מכים בוזזים צעירים במנצ'סטר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת