הדמוקרטים מחכים לשובם של הקלינטונים

בתקופה האחרונה נשיא ארה"ב ברק אובמה נמצא בתקופת השפל שלו. מי שנחשב לתקווה הגדולה של המפלגה הדמוקרטית מתרסק ומאבד את אמונו אפילו בקרב אנשיו. "הוא נראה חלש", אומרים פעילים פוליטיים, "אנחנו מתגעגעים לאלה שנלחמו ברפובליקנים - אולי הילרי תוכל לעשות זאת טוב יותר"

נטול הישגים ורוח קרב (רויטרס)

הנשיא האמריקני ברק אובמה נמצא בשפל של כל הזמנים. לא, לא מדובר הפעם במלחמה הבלתי פוסקת באפגניסטן אלא דווקא בחשש ממשבר כלכלי שמטריד את אזרחי ארה"ב. מי שעוד מוטרדים מהורדת דירוג האשראי של המעצמה הגדולה בעולם הם הרפובליקנים, יריביו הפוליטיים של אובמה.

הלחץ בו נתון אובמה, והעובדה כי באחד משני בתי הנבחרים ישנו רוב רפובליקני, הביא את אנשי מסיבת התה, הנחשבים לזרם הקיצוני במפלגה הרפובליקנית, לגרום לנשיא להסכים לקיצוצים נרחבים בתקציב - וכל זאת מבלי שקיבל תמורה.

לצערו של אובמה, גם השמאל האמריקני והגורמים הליברלים בארצות הברית מאבדים אמון ביכולתו של לשנות את המדיניות של וושינגטון. בשני המתרסים של הפוליטיקה האמריקנית סבורים בימים האלה שאובמה, בדומה לנשיא דמוקרט אחר - ג'ימי קרטר, יסומן כנשיא כושל שלא מצליח להיבחר לכהונה שנייה.

רבים מהדמוקרטים סבורים שאם הילרי קלינטון הייתה יושבת בבית הלבן, המציאות, המאבקים מול הרפובליקנים וההנהגה האמריקנית - היו נראים לגמרי אחרת.

 

רוצים מנהיג שיודע להילחם

"לאובמה יש כוונות טובות בליבו",אמר מוריס רייד, יועץ פוליטי בוושינגטון ואחד מאנשיה של הילרי קלינטון. "הוא חושב שלכולם יש את אותה האג'נדה וכולם מסכימים שהוא יודע מה הדבר הנכון לעשות, אבל יש אנשים שלא מסכימים איתו, הם רוצים לראות את המפלגה שלו נופלת", הצהיר היועץ הדמוקרט.

רייד הוסיף ואמר כי החיסרון הגדול של אובמה מתבטא בעובדה שהוא למעשה אינו פוליטקאי, והוא משווה אותו לביל קלינטון. "קלינטון התעורר בכל יום לקרבות מול הרפובליקנים. הילרי קשוחה כמו בעלה, ושניהם למעשה פוליטיקאים לוחמים ותחרותיים שנמצאים במצב מלחמה כל הזמן". "במסדרונות מעלים זיכרונות מהפריימריז בשנת 2008. אין לי ספק שאנשים היו פועלים אחרת היום".

"אובמה נראה חלש"

גארי פירס, אסטרטג דמוקרטי מצפון קרוליינה, מדינה עליה אובמה נאבק בבחירות האחרונות אמר לאחרונה כי "הדמוקרטיים כאן מודאגים, הוא נראה חלש, הוא לא מצליח לגעת באנשים, אנשים מחכים עכשיו לסוג מסוים של קסמים". פירס מוסיף שהדמוקרטיים רוצים לראות נשיא שיחזיר מלחמה רצינית לאנשי מסיבת התה "משהו כמו ביל קלינטון, אולי אשתו", הוא מציע.

כשביל מאהר, בעל תכנית האירוח הפופולרית בארצות ברית שאל את אורחיו אם הילארי קלינטון הייתה יכולה לעשות עבודה טובה יותר , האסטרופיזיקאי האפרו-אמריקני ניל דהגראס טייסון מיהר להגיד "כן, הילארי הייתה יכולה להיות הרבה יותר יעילה בקונגרס".

גם דרו ווסטרן, פרופסור לפסיכולוגיה כתב בניו יורק טיימס: "אלו מבינינו שהוקסמו במהלך הקמפיין, בחרו להתעלם חלק מההיבטים המטרידים בביוגרפיה שלו - הוא לא יכול להתפאר בהרבה הישגים מהימים שקדמו למרוץ לבית הלבן". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת