הריבית בארה"ב תשאר אפסית לפחות עד השנה הבאה

נגיד הבנק המרכזי בן ברננקי הוציא הערב הודעה לתקשורת העולמית בניסיון להרגיע את המפולות בבורסות העולם. בהודעה, שנכתבה מטעם הבנק המרכזי, נמסר כי הריבית בארה"ב צפויה להישאר ברמתה האפסית עד לשנת 2013, לפחות. בתגובה להודעת הבנק החלה תנודתיות במסחר, אך הוא הסתיים בעליות שערים חדות

נגיד הבנק המרכזי בן ברננקי (רויטרס)

הבנק המרכזי של אמריקה מתכוון להותיר את הריבית במשק האמריקני ברמה אפסית עד אמצע שנת 2013, כך עולה מהודעת נגיד הבנק בן ברננקי שפורסמה הערב.

עוד עולה מההודעה כי הבנק שוקל להשתמש בכלים מוניטאריים נוספים כדי להאיץ את הצמיחה הכלכלית. בתגובה מידית להודעת הבנק, שוקי המניות בוול סטריט עדיין נסחרים בעליות אם כי התנודתיות גברה, והיחלשות הדולר מול המטבעות העיקריים מחריפה.

הערב פורסמה הודעת הריבית ללא מסיבת עיתונאים של ברננקי, בניגוד לחודשים האחרונים. למעשה, ברננקי ידבר רק בנאום המסורתי שלו בג'קסון הול בסוף החודש, כך שלעת עתה הוא "ידבר" אל המשקיעים דרך הודעת הריבית.

לפי סקר שערכה סוכנות בלומברג, 52% מהמשקיעים העריכו לפני פרסום ההודעה שברננקי יבצע הקלה מוניטארית נוספת. "לאחר שני סיבובים של הקלות כמותיות בהן נרכשו אגרות חוב ב-2.3 טריליון דולר ונכשלו בהורדת שיעור האבטלה והאצת הצמיחה, ברננקי שוקל להשתמש בכלים מוניטאריים נוספים שטרם נוסו", נכתב בבלומברג.

וינסנט ריינהארט, בכיר לשעבר בבנק אמר לבלומברג לפני פרסום ההודעה כי "הסיכויים לצעדים נוספים עלו באופן דרמטי. עם זאת, ייתכן שהבנק לא ירצה להצטייר כמי שמגיב לתנודות בשוקי המניות".

מניית טבע זינקה ביותר מ-9%

יום המסחר בבורסה בוול סטריט הסתיים בעליות שערים חדות. מדד הדאו ג'ונס התחזק ב-5.3%, מדד הנאסד"ק רשם עלייה של 4.88% ומדד S&P 500 הוסיף לערכו 3.78%. מניית טבע סיימה את יום המחסר בזינוק של 9.4% בערכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת