קמרון: "זה לא מחאה אלא פשע חמור"

המהומות האלימות התפשטו הלילה למרכז לונדון ולערים נוספות. המפגינים תקפו שוטרים, הציתו כלי רכב ופחי אשפה. עשרות שוטרים נפצעו ומאות מפגינים נעצרו. ראש הממשלה דיוויד קמרון, שקיצר את חופשתו, הטיח במפגינים: "פושעים, לא ננהג כלפיכם ברחמים". בצהריים: הרוג ראשון במהלך המהומות

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כינס בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים דחופה, בתגובה למהומות הקשות שניצתו לפני יומיים בלונדון והתפשטו לרחבי בריטניה. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט. קמרון סיים חופשה משפחתית לפני הזמן כדי לשוב לבריטניה ולנהל את המשבר, בו כבר נעצרו מאות צעירים, ונפצעו עוד עשרות, בהם גם שוטרים.

"נפגשתי עם הצוות הבכיר של הממשל על מנת לדון בדרך להתמודד עם המהומות", פתח קמרון את דבריו. "נעשה הכל על מנת להשיב את הסדר לבריטניה. אנחנו מגנים בתוקף את תקיפת השוטרים ואת מעשי הביזה ברחובות. עלינו להיאבק במעשים הללו, זהו פשע".

"ממשלת בריטניה משתתפת בצערן של המשפחות שנפגעו במהלך העימותים", המשיך קמרון. "המעשים שנעשים ברחובות הם פשעים, ואנחנו נילחם בהם ונעמוד לצד כוחות הביטחון והמשטרה בעניין הזה. נוסיף עוד כוחות משטרה ברחובות על מנת להבטיח זאת".

לאחר מכן פנה קמרון למפגינים. "לא נפגין כלפיכם רחמים. נילחם בכם בכל דרך, ואם אתם מספיק צעירים על מנת לבצע את הפשעים הללו - דעו שעליכם לשאת בתוצאות לכך", אמר ראש ממשלת בריטניה בנחישות. "נגייס הכל על מנת לשקם את העסקים שנפגעו, ובינתיים נתגבר את הרחובות בשוטרים".

זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים, דיווחו כלי תקשורת בבריטניה כי צעיר נוסף, בן 26, נהרג במהלך המהומות בלונדון, מאש שנפתחה לעבר הרכב בו נהג. בהמשך השבוע צפוי הפרלמנט הבריטי להתכנס פעם נוספת על מנת לדון בהמשך האירועים האלימים בבירה. בשעות הצהריים דווח כי גם בלידס מתכוונים עשרות צעירים לצאת כבר הלילה לרחובות, על מנת להביע את מחאתם.

לילה שלישי של מהומות

בלונדון, זהו הלילה השלישי שבו בוערים בניינים, מכוניות ופחי אשפה. משטרת לונדון שלחה לרחובות עוד 13 אלף שוטרים, שיתמודדו עם המתפרעים. שני משחקי כדורגל בגביע הקרלינג הבריטי בוטלו, אבל הדאגה האמיתית היא של מארגני האולימפיאדה שאמורה להתארח בלונדון בעוד פחות משנה.

המארגנים ומצלמות הטלוויזיה מתעדות צעירים שאיבדו כל פחד , פותחים בעימותים מול השוטרים כמי שאיבד את התקווה ורואה בשלטון החוק - אויב. אם בלילה היו אלו השריפות שמילאו את הערים בעשן ורעשי רכבי הכיבוי, במהלך היום יוצאים הצעירים בבירמינגהם, ליברפול ובשכונות רבות בלונדון, בכוונה להתסיס את האווירה. עד עכשיו נעצרו מאות בני נוער, עוד עשרות נפצעו, גם בצידם של השוטרים.

המשך המהומות מסוף השבוע

המהומות פרצו לראשונה בליל שבת האחרון לאחר שבשבוע שעבר נורה למוות צעיר בן 29 בעת חילופי אש עם כוחות המשטרה. הצעיר ישב במונית שנעצרה במחסום משטרתי, ובעת חילופי יריות שפרצו על רקע שטרם הובהר הוא נורה ונהרג, שוטר נפצע קל באותו אירוע.

 

בסיומה של הפגנה שקטה יחסית התפצלו מקבוצת המפגינים הראשית כ-200 איש לערך, שהחלו לצעוד לעבר תחנת המשטרה המקומית בשכונת טוטנהאם שבצפון לונדון. כשהגיעו אליה, הם החלו ליידות אבנים, לבנים ובקבוקי תבערה לעברה, פרצה בתחנה אש אך היא לא נשרפה.

כוחות לפיזור הפגנות שיצאו לעבר המתפרעים הותקפו אז בבקבוקי תבערה ובאבנים. אוטובוס דו-קומתי שעבר ברחוב הותקף בבקבוקי תבערה שנזרקו דרך חלונותיו ועלה באש, מכונית נוספת שעמדה בסמוך עלתה באש גם כן. בהמשך המהומות הוצתו ונבזזו חנויות בסמוך לאוטובוס הבוער, ונמשכו ההתנגשויות עם כוחות המשטרה. למרות ההתנגשות האלימה עם השוטרים והעובדה שהאוטובוס הציבורי נשרף כליל לא דווח על נפגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת