הסיוט בשווקים נמשך: בורסות אירופה צוללות עד 5%

מסחר תנודתי באירופה: המדדים עברו לירידות לאחר פתיחה חיובית. במקביל, החוזים העתידיים בוול סטריט מצביעים על מגמה שלילית היום , לאחר שזינקו במסחר תנודתי מוקדם יותר

מפולת בבורסה באסיה (רויטרס)

המסחר בבורסות אירופה מתנהל היום בירידות שערים חדות לאחר פתיחה חיובית, וזאת ברקע של נעילה שלילית באסיה, שם התמתנו הירידות בסיום המסחר. ברקע, החוזים העתידיים בוול סטריט מאותתים גם הם על מגמה שלילית היום בארה"ב, לאחר שזינקו במסחר תנודתי מוקדם יותר.

בסיום יום המסחר אתמול רשמו המדדים המרכזיים בוול סטריט את הירידה היומית החדה ביותר שלהם מאז ה-1 בדצמבר 2008.

"הורדת דירוג האשראי מטילה צל על התאוששות הכלכלה האמריקנית"

"הורדת הדירוג של ארה"ב מטילה צל נוסף על התאוששות הכלכלה האמריקנית, וכתוצאה מכך גם על הכלכלה העולמית", התייחס לירידות השערים האחרונות אנדרו מקלוגלין, אנליסט ברויאל בנק אוף סקוטלנד. "הפחד משתלט על השוק", הוסיף פאול קסירדיס (Paul Xiradis), מנהל השקעות ב-Ausbil Dexia.

"זה כאילו אש בוערת בתוך השווקים, אבל כמו תמיד - היא בסופו של תתיש את עצמה. יש דאגות מתגברות ממה שקורה בארה"ב, באירופה וסין, אבל נראה לי שכל הסימנים הקלאסיים לקראת ראלי מתחילים להופיע".

בישראל לא מתקיים היום מסחר בבורסה עקב תשעה באב.

המשקיעים בוול סטריט לא התרשמו מדברי אובמה

אחרי שדירוג האשראי האמריקני הורד, נשא אמש נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאום לאומה שבו ניסה להעביר לאזרחיו, לכלכלנים ולמשקיעים מסר מרגיע באשר ליכולתה של הכלכלה האמריקנית להילחץ במהרה מהמצב אליו נקלעה.

למרות הכל, גם אחרי הדברים, המשקיעים בוול סטריט לא התרשמו מדבריו של הנשיא והבורסה בניו יורק קרסה: מדד דאו ג'ונס איבד מערכו 5.55%, נאסד"ק צנח ב-6.90% ואילו מדד S&P 500 נחלש ב-6.66%. מדובר באחת המפולות הגדולות בתולדות הבורסה בניו יורק, ובהתרסקות הגדולה ביותר מאז שנת 2008.

גם המניות הישראליות הנסחרות בוול סטריט התרסקו:

פרטנר11.27%-
טבע10.76%-
סלקום10.21%-
אלווריון7.87%-
צ'ק פוינט7.00%-
אמדוקס6.61%-

אובמה אמר כי חרף הורדת הדירוג, תוכל ארצות הברית לפרוע את חובותיה. בין היתר, הוא ציין את התבטאותו האופטימית של וורן באפט שהביע אמון בחוסנה של הכלכלה האמריקנית. "הבעיות שלנו הן בנות-פיתרון ואנו יודעים איך לטפל במצב", אמר אובמה בנחישות - וציין כי "השווקים עדיין מאשרים שהדירוג שלנו הוא מהבטוחים ביותר שיש כיום בעולם".

אובמה מנה כמה צעדים שיש, לדבריו, לבצע כדי לייצב את הכלכלה: "עלינו לערוך רפורמות במיסוי וכן שינויים שאינם מרחיקי לכת בחלק מהפרויקטים שלנו, כמו תכנית הבריאות. עלינו לפעול ליצור כמות נוספת של משרות בכל חודש, כדי להניע את הכלכלה שלנו הלאה".

נוסף על כך, הוא ציין כי עצמאיים עשירים ייאלצו לשלם את חלקם מכיסם כדי להביא לקיצוץ בגירעון של ארצות הברית. למרות הורדת הדירוג, אמר הנשיא האמריקני כי לפי ראות עיניו, "תסווג כלכלת ארצות הברית תמיד כ-AAA".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת