בריטניה בוערת: המהומות מתפשטות

לילה שלישי של גל מהומות אלימות שטף הלילה ערים שונות ברחבי הממלכה הבריטית. מאות המפגינים תקפו הלילה שוטרים, הציתו כלי רכב ופחי אשפה, במחאה על הרג צעיר תושב המקום בידי שוטרים בשבוע שעבר. עשרות שוטרים נפצעו ומאות מפגינים נעצרו. רה"מ קמרון קיצר את חופשתו ושב ללונדון לנהל את המשבר

האלימות מתפשטת והתושבים בלונדון מפחדים לצאת לרחובות. לילה שלישי רצוף של מהומות אלימות בבירת הממלכה הבריטית, ועימותים אלימים התפשטו לראשונה גם לערים נוספות, ליברפול ובירמינגהאם. עשרות שוטרים נפצעו במהומות, והמשטרה איבדה שליטה על המתפרעים.

מדובר במהומות הגדולות ביותר שידעה הממלכה במשך שנים ארוכות, ואולי בעשורים האחרונים. ההפגנות התפשטו הלילה לשכונות רבות בלונדון, חלקן קרובות למרכז העיר. המתפרעים הרבים חצו את גבולות שכונות המצוקה והגיעו לשכונות היוקרה. על פי הדיווחים המקומיים, המצב יצא משליטה, וכוחות המשטרה מתקשים לתת מענה למצב. 

הלילה מסרה המשטרה בבריטניה כי עימותים אלימים החלו גם בעיר הצפונית ליברפול. לפי הדיווח, השוטרים מנסים להדוף "מספר מקרים מבודדים של הפרות סדר", ובכל חלקי העיר הציתו המפגינים עשרות כלי רכב ופחי אשפה. נזק רב נגרם לרכוש.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ששהה בחופשה, קיצר במיוחד את חופשתו הפרטית באיטליה, ושב לארצו כדי לעקוב מקרוב אחר התפתחות המהומות ולנהל את המשבר.

"זה היה קיים כבר שנים, רק היה צריך את הניצוץ שיבעיר את האש", אמר אחד הצעירים שלוקח חלק במהומות. מפגינה נוספת אמרה: "המשטרה הרגה מישהו בלי סיבה, וכולנו מגיבים בצורה הזו כדי להראות להם שהם לא יכולים לנהוג בנו בכל דרך שהם רוצים".

מהומות שלא נראו בממלכה כבר שנים

המהומות פרצו לראשונה בליל שבת האחרון לאחר שבשבוע שעבר נורה למוות צעיר בן 29 בעת חילופי אש עם כוחות המשטרה. הצעיר ישב במונית שנעצרה במחסום משטרתי, ובעת חילופי יריות שפרצו על רקע שטרם הובהר הוא נורה ונהרג, שוטר נפצע קל באותו אירוע.

 

בסיומה של הפגנה שקטה יחסית התפצלו מקבוצת המפגינים הראשית כ-200 איש לערך, שהחלו לצעוד לעבר תחנת המשטרה המקומית בשכונת טוטנהאם שבצפון לונדון. כשהגיעו אליה, הם החלו ליידות אבנים, לבנים ובקבוקי תבערה לעברה, פרצה בתחנה אש אך היא לא נשרפה.

כוחות לפיזור הפגנות שיצאו לעבר המתפרעים הותקפו אז בבקבוקי תבערה ובאבנים. אוטובוס דו-קומתי שעבר ברחוב הותקף בבקבוקי תבערה שנזרקו דרך חלונותיו ועלה באש, מכונית נוספת שעמדה בסמוך עלתה באש גם כן. בהמשך המהומות הוצתו ונבזזו חנויות בסמוך לאוטובוס הבוער, ונמשכו ההתנגשויות עם כוחות המשטרה. למרות ההתנגשות האלימה עם השוטרים והעובדה שהאוטובוס הציבורי נשרף כליל לא דווח על נפגעים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק