צונאמי ביפן - נזקים באנטארקטיקה

רעידת האדמה שפקדה את יפן בחודש מרס השנה וגלי הצונאמי שבאו בעקבותיה גרמו להרס נרחב במדינה. היום מתברר כי לא רק יפן סבלה כתוצאה מהאסון; מול חופי אנטארקטיקה, מרחק של יותר מ-13 אלף קילומטרים ממוקד הרעש, ניתקו ממדף קרח קרחוני ענק

קרחונים ניתקו ממדף קרח. ארכיון (רויטרס)

רעידת האדמה האדירה שהכתה בחופי יפן ב-11 במרס והצונאמי שהגיע אחריה היו כה עוצמתיים עד שהביאו לשבירתם של קרחוני ענק במרחק של אלפי קילומטרים משם - באנטארקטיקה.

ב-11 במרס פקדה את חופי האי הונשו שביפן רעידת אדמה בעוצמה של 9.0 בסולם ריכטר. רעידת האדמה גרמה לנחשול צונאמי ענק ששטף את יפן וגרם למשבר גרעיני חמור. היום מסתבר שנזקי הצונאמי הרחיקו מאוד מיפן. נחשולי המים התקדמו למרחק של מעל 13 אלף קילומטרים והיכו בחופי אנטארקטיקה 18 שעות לאחר הרעידה. כתוצאה מפגיעת המים ניתקו ממדף קרח קרחונים שגודלם הכולל הוא כפעמיים גודלה של מנהטן. לפני הגעתו של הצונאמי לא זע מדף הקרח במשך 46 שנים לפחות.

"בעבר חיפשנו אחר המקור להתנתקות קרחונים ואז הבחנו בקרחונים עצמם. במקרה הזה התסריט הפוך - ראשית הבחנו בהיפרדות הקרחונים ורק אז התחלנו בחיפוש אחר המקור לתופעה", מסביר קלי בראנט, מומחה ממרכז תעופת חלל בארה"ב. בראנט ועמיתים נוספים השתמשו בצילומי לווין, שבהם הבחינו בחתיכות קרח חדשות שצפות במים זמן קצר לאחר הגעת נחשולי הצונאמי לחופי אנטארקטיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת