אובמה ניסה להרגיע - הבורסה בוול סטריט קרסה

מפולת בבורסה בניו יורק גם לאחר נאום אובמה. הדאו ג'ונס צנח ב-5.5%, הנאסד"ק בכ-7%, מדד S&P ב-6.6%. מדובר בקריסה הגדולה ביותר ב-3 השנים האחרונות. נשיא ארה"ב עוד ניסה להרגיע את המשקיעים בנאום שבו הביע אמון בחוסנה של כלכלת ארצו: "השוק עדיין מאמין בכלכלת ארה"ב", אמר אובמה

אחרי שדירוג האשראי האמריקני הורד, נשא הערב נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאום לאומה שבו ניסה להעביר לאזרחיו, לכלכלנים ולמשקיעים מסר מרגיע באשר ליכולתה של הכלכלה האמריקנית להילחץ במהרה מהמצב אליו נקלעה.

למרות הכל, גם אחרי הדברים, המשקיעים בוול סטריט לא התרשמו מדבריו של הנשיא והבורסה בניו יורק קרסה: מדד דאו ג'ונס איבד מערכו 5.55%, נאסד"ק צנח ב-6.90% ואילו מדד S&P 500 נחלש ב-6.66%. מדובר באחת המפולות הגדולות בתולדות הבורסה בניו יורק, ובהתרסקות הגדולה ביותר מאז שנת 2008.

גם המניות הישראליות הנסחרות בוול סטריט התרסקו:

פרטנר11.27%-
טבע10.76%-
סלקום10.21%-
אלווריון7.87%-
צ'ק פוינט7.00%-
אמדוקס6.61%-

אובמה אמר כי חרף הורדת הדירוג, תוכל ארצות הברית לפרוע את חובותיה. בין היתר, הוא ציין את התבטאותו האופטימית של וורן באפט שהביע אמון בחוסנה של הכלכלה האמריקנית. "הבעיות שלנו הן בנות-פיתרון ואנו יודעים איך לטפל במצב", אמר אובמה בנחישות - וציין כי "השווקים עדיין מאשרים שהדירוג שלנו הוא מהבטוחים ביותר שיש כיום בעולם".

אובמה מנה כמה צעדים שיש, לדבריו, לבצע כדי לייצב את הכלכלה: "עלינו לערוך רפורמות במיסוי וכן שינויים שאינם מרחיקי לכת בחלק מהפרויקטים שלנו, כמו תכנית הבריאות. עלינו לפעול ליצור כמות נוספת של משרות בכל חודש, כדי להניע את הכלכלה שלנו הלאה".

נוסף על כך, הוא ציין כי עצמאיים עשירים ייאלצו לשלם את חלקם מכיסם כדי להביא לקיצוץ בגירעון של ארצות הברית. למרות הורדת הדירוג, אמר הנשיא האמריקני כי לפי ראות עיניו, "תסווג כלכלת ארצות הברית תמיד כ-AAA".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת