צפו: לונדון בוערת בעימות אלים בין תושבים לשוטרים

אחרי שצעיר נורה למוות מאש שוטר, יצאו רבים מבין תושבי שכונת טוטנהאם שבצפון בירת הממלכה ופרקו את זעמם על כחולי המדים, על ניידות משטרה ועל חנויות שהוצתו בסביבה. מדובר בעימות האלים ביותר שידעה בריטניה מאז שנות ה-80

בזמן שבישראל סערו אמש הרחובות כשהמונים הביעו את מחאתם על יוקר הדיור והמחייה, פרצה גם בבריטניה התקוממות עממית - בעלת אופי אלים בהרבה. מפגינים רבים התעמתו עם כוחות המשטרה של הממלכה בקריאה ל"צדק" ביחסה לאזרחיה ובטענה לאלימות קשה כלפי מפגינים.

המהומות, שפרצו בשכונת טוטנהאם שבצפון לונדון, פרצו בעקבות מותו של צעיר מקומי מאש שוטרים. מאות מתושבי האזור, שבו מתגוררים חברים בקהילה היהודית ורק מעטים מהם מהגרים, הציתו עשרות ניידות משטרה, אוטובוס וחנויות במהלך הלילה ובשעות הבוקר.

בשיאו של העימות, השליכו התושבים לעבר השוטרים בקבוקי תבערה, זיקוקים, אבנים - ואפילו מטפים לכיבוי אש. אחד מאנשי המשטרה נפגע בראשו והובהל לבית חולים במצב קשה. אחד מחבריו נפצע קל וטופל במקום.

המהומות החברתיות הקשות מאז 1985

ההרוג שנהרג מאש המשטרה הוא מרק דוגאן, נהג מונית בן 29. מאז תום העימות ואחרי שקהל המפגינים הרב פוזר באמצעים לפיזור הפגנות, עורכים שוטרים פטרולים באזור כדי לוודא שהשקט יישמר.

המהומות בצפון טוטנהאם הן האלימות ביותר שפקדו את הממלכה המאוחדת מאז 1985 - אז הוכה למוות שוטר בשיאו של עימות עם מפגינים. התמונות מאותו האירוע הותירו חותם בולט בזכרון הקולקטיבי הבריטי, והתיעוד מאירועי אמש הזכיר לרבים את אשר התרחש אז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת