יפן מציינת 66 שנה להירושימה

על רקע האסון הגרעיני שפקד את המדינה בעקבות רעידת האדמה לפני כ-5 חודשים, מציינת היום יפן 66 שנה לנפילת פצצת האטום על הירושימה. בטקס התייחס ראש הממשלה לאנרגיה גרעינית ואמר: "אני מתחרט על שהאמנתי במיתוס הכוח הגרעיני הבטוח"

העיר הירושימה מציינת 66 שנים להפצצתה באמצעות פצצת אטום. בניגוד לשנים קודמות, השנה מצוין יום הזיכרון כשברקע האסון הגרעיני שהתרחש בעקבות רעידת האדמה והצונאמי בחודש מרס האחרון.

ב-6 באוגוסט, 1945, בשעה 8:15 בבוקר, הפילה ארצות הברית פצצה גרעינית על העיר. בהפצצה נהרגו כ-140,000 איש והיא הייתה אחת הסיבות המכריעות לסיום מלחמת העולם השנייה. פצצה שנייה הוטלה על העיר נגסאקי שלושה ימים לאחר מכן.

הטקס, במעמד ראש הממשלה היפני נאוטו קאן, נפתח בשעה 8:15 בדקת דומיה. פצצת האטום שהוטלה על הירושימה הייתה אחת הסיבות לתלות היפנית באנרגיה אטומית. בעקבות הטלת הפצצה, ממשלת יפן נשבעה להראות לעולם דוגמא כיצד אנרגיה אטומית יכולה לשמש לטוב, בכך שהקימה תחנות כוח גרעיניות ונשבעה שלא לפתח נשק גרעיני.

עם זאת, בעקבות אסון הכורים בפוקושימה לפני כחמישה חודשים, שהוביל לקטסטרופה הגרעינית הקשה ביותר מאז צ'רנוביל, הביע ראש הממשלה היפני חרטה על מדיניות זו: "יפן עובדת על מנת להתחיל מאפס את תכנית האנרגיה שלה", אמר קאן, "אני מתחרט עמוקות על שהאמנתי במיתוס לפיו כוח גרעיני הוא בטוח", דברי ראש הממשלה קאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק