נרדמה בת 34, התעוררה בגיל 15

נעמי ג'ייקובס ממנצ'סטר היא אם לליאו בן ה-11. אבל כשהתעוררה בבוקר אחד בשנת 2008, היא לא זכרה מיהו בנה, לא זיהתה את האישה המבוגרת שראתה בראי ורק רצתה את אמא שלה. סוג נדיר של אובדן זיכרון גרם ל"מחיקה" מוחלטת של כל מה שאירע לה החל מגיל 15. רק בעזרת תמיכה של קרוביה הצליחה למרבה המזל לשחזר ולהיזכר

לקתה באובדן זיכרון נדיר. אילוסטרציה (חדשות 2)

לחזור בזמן כמה שנים אחורה יכול אולי להיראות מפתה ומסעיר, אבל כשנעמי ג'ייקובס בת ה-34 התעוררה והייתה משוכנעת שהיא בת 15 - הייתה זו תחילתה של חוויה מפחידה ביותר.

ג'ייקובס הבריטית, אם לבן 11, לקתה באמנזיה (אובדן זיכרון) נדירה, שנגרמה ככל הנראה על ידי מתח נפשי. הדבר האחרון שזכרה היה שנרדמה במיטתה כתלמידת בית ספר, וחלמה על נער בו הייתה מאוהבת.

כשהתעוררה, היא הייתה בטוחה שהשנה היא 1992, שג'ון מייג'ור היה ראש ממשלת בריטניה ושהיא צריכה להתחיל ללמוד לבחינות סוף השנה. טלפונים סלולריים ואינטרנט היו בבחינת תעלומה גמורה והגרוע מכל - היא כלל לא ידעה מי הוא בנה ליאו.

"פתאום הופיע ילד קטן וקרא לי אמא"

"הסתכלתי במראה ונבהלתי כשראיתי אישה עם קמטים בוהה בי בחזרה", אמרה לעיתון הבריטי "דיילי מייל". "ופתאום הופיע הילד הקטן הזה והתחיל לקרוא לי אמא. לא ידעתי מי הוא, לא חשבתי שהוא צעיר ממני בהרבה ובוודאי שלא זכרתי שילדתי אותו".

היא הוסיפה, "התחלתי לבכות ללא שליטה. רק רציתי את אמא שלי". ג'ייקובס לקתה ב"אמנזיה גלובלית זמנית", שנגרמת בעיקר בידי מתח רב. לפני האירוע, היא הייתה מאוד מוטרדת מעסק ההומיאופתיה שבבעלותה ונפרדה לא מזמן מאביו של בנה.

האמנזיה גרמה לאובדן הזיכרון הרגשי, אך לא הסמנטי. כך, היא זכרה דברים שעשתה לאורך זמן כמו לנהוג או לחייג למספרי טלפון מוכרים. לבסוף היא התקשרה לחברה ולאחותה וביקשה מהם עזרה. הם לקחו אותה לרופא.

אין תרופה

ברפואה המודרנית אין תרופה לאובדן זיכרון, פרט לתמיכה ממשפחה ומאנשים קרובים. למרבה המזל, כעבור שמונה שבועות, זכרונה החל לשוב. כשהסתכלה על יומנים ישנים, הדבר עזר לה לחבר בחזרה את פיסות החיים שנשכחו.

עכשיו היא עומדת לפרסם ספר על החוויה, שאירעה ב-2008. "לקח לי שלוש שנים של עבודה קשה להשיב את רוב הזיכרון שלי, וזה רק גורם לי להעריך מה שיש לי", סיפרה. "זה לא היה כיף כמו בסרט 'בחזרה לעתיד'. הלכתי לישון בעולם מלא אפשרויות והתעוררתי לסיוט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת