בוטל החוק נגד ברית מילה בסן פרנסיסקו

בית המשפט בסן פרנסיסקו פסל היום את הצעת החוק נגד מילת תינוקות בעיר, הצעה שעוררה את זעמם של יהודים ומוסלמים רבים בעיר. משמעות ההחלטה היא כי ההצעה לא תעלה למשאל העם בחודש נובמבר הקרוב. מילת תינוקות היא נושא שנוי במחלוקת בארה"ב ורבים קראו להוציא אותו מחוץ לחוק

טקס המילה יימשך בסן פרנסיסקו. אילוסטרציה (רויטרס)

אחרי מחלוקות רבות ומאבקים, החליט היום בית המשפט בסן פרנסיסקו לפסול את הצעת החוק האוסרת על מילת תינוקות ממשאל התושבים שצפוי להתקיים בעיר בחודש נובמבר הקרוב.

בית המשפט קיבל את הטענה כי ההצעה למשאל נוגדת את החוק במדינת קליפורניה. בארגונים יהודים ומוסלמים בארה"ב בירכו היום על ההחלטה.

בהחלטתו קבע בית המשפט כי המדינה היא שמוסמכת לפקח על הליכים רפואיים ולא הערים. לפיכך, לא יכולים תושביה של סן פרנסיסקו לקבל החלטה שמפקיעה את הסמכות מהמדינה, ולכן הצעת החוק פסולה. למעשה, נפסל החוק בנימוק "טכני" וחוקתי ולא ענייני - באשר לטקס המילה עצמו.

הקנס על מילה: 1,000 דולרים או שנת מאסר

החוק הציע לאסור על מילת גברים מתחת לגיל 18, ולהפוך את המנהג לעבירה שבצידה קנס של 1,000 דולרים או שנת מאסר בפועל. במהלך הדיון המשפטי טען פרקליטם של יוזמי הצעת החוק מייקל קיינין כי מילה אינה הליך רפואי, ולכן נכלל בחוק סעיף של מילה לצרכים רפואיים. עם זאת, השופטת לא קיבלה את הטענה.

במהלך החודשים האחרונים איחדו יהודים ומוסלמים כוחות במאבק בהצעת החוק. הטענה הרווחת בקרב נציגי שתי הדתות הייתה כי האיסור פוגע בחירות הדת ובזכויות ההורות שלהם. בקרב היהודים היו אף שטענו כי מדובר בצעד אנטישמי.

נושא המילה הוא מאבק ארוך שנים בקרב החברה האמריקנית. מצד אחד, טוענים רבים כי הליך המילה מזיק וכואב לתינוק, ולכן יש לאסור בחוק, כשם שמילת נשים אסורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק