משטרת נורווגיה פספסה את הרוצח

כלי תקשורת בנורווגיה חושפים כי ייתכן והיה ניתן למנוע את הרצח ההמוני שביצע אנדרס ברינג ברייויק. על פי הדיווחים, הרוצח הוכנס לרשימת "יעדי המודיעין" של המשטרה המקומית לאחר שרכש כמות כימיקלים גדולה באינטרנט. בסוף הוחלט כי הפעולה שביצע "לא רלוונטית" - עד שהוא רצח 76 בני אדם

האם היה ניתן למנוע את הטבח? אנדרס ברינג ברייויק, שהודה ברצח לפחות 76 בני אדם במסע ההרג בנורווגיה בסוף השבוע, היה ברשימת היעדים המודיעיניים של כוחות הביטחון במדינה עוד מחודש מרס.

על פי הדיווחים בנורווגיה, ברייויק נכנס לרשימה המפוקפקת לאחר שרכש כמות גדולה של כימיקלים באינטרנט מאזרח פולני. עוד דווח כי סוכנות המודיעין הנורווגית החליטה שלא לפעול נגדו בטענה שמדובר בפעולה "לא רלוונטית".

בית המשפט באוסלו האריך אמש ב-8 שבועות את מעצרו של ברייויק, שביצע את  הטבח ההמוני בנורווגיה בסוף השבוע, מתוכם 4 שבועות בבידוד מלא. במקביל מודיעה משטרת נורווגיה: מספר ההרוגים הכולל בשני האירועים ירד ל-76.

קהל עצום של עיתונאים, צלמים ואזרחים המתין לבואו של החשוד לבית המשפט, ולאחר הגעתו כמה מהם דפקו על חלונות וגג הרכב בו הובל ברייויק. שוטרים הבריחו אותו במהירות לתוך אולם בית המשפט דרך הדלת האחורית.

התביעה: "בהחלט ייתכן שברייויק לא פעל לבדו"

במהלך הדיון הודה ברייויק רשמית בפני בית המשפט בפיצוץ מכונית התופת באוסלו וברצח בני הנוער באי אוטויה, שגבו את חייהם של 93 בני אדם. בנוסף ציין הרוצח, כי יש עוד שני תאים בארגון אליו הוא משתייך,  שימשיכו את ההתקפות. נציג התביעה הודה כי "בהחלט ייתכן שברייויק לא פעל לבדו".

לפני שהובא לבית המשפט ביקש בא כוחו של החשוד להכניס את כלי התקשורת לאולם הדיונים, וזאת כדי שיוכל "להסביר את מעשיו" בפני הציבור כולו, אך בית המשפט סירב. במהלך הדיון אמר ברייויק כי מטרת ההתקפות היתה להעניק "איתות חד" לאזרחי המדינה. לדבריו, הפעולות הרצחניות שביצע נועדו "להציל את אירופה מהמרקסיזם וההשתלטות האיסלאמית".

בית המשפט קיבל את טענות התביעה וקבע כי מעשיו של ברייויק נועדו "להטיל טרור" נגד אזרחים. השופט קבע כי ברייויק יוחזק בבידוד מלא במשך ארבעת השבועות הקרובים. בנוסף, הוא לא יוכל לקבל ביקורים או מכתבים בזמן שהותו במאסר.

מספר ההרוגים ירד בשל "קשיים באיסוף המידע"

שעה קלה לאחר הדיון הודיעה משטרת נורווגיה כי מספר ההרוגים במסע ההרג של ברייויק עומד כעת על 76, ולא 93 כפי שפורסם עד כה. מספר ההרוגים בפיגוע באוסלו עלה ל-8, בעוד מספר ההרוגים בטבח באי ירד ל-68.

על פי גורמים במשטרה, הסיבה לבלבול במספר ההרוגים נבעה מקשיים באיסוף מידע על האי בו התבצע הטבח. במקביל נמשכים החיפושים אחר נעדרים נוספים באי, בסיוע צוללנים וכלבים.

מפכ"ל המשטרה המקומית אמר במסיבת עיתונאים כי ברייויק אמר בחקירתו כי הוא "היה מוכן לבלות את שארית חייו בכלא", וכי במהלך החקירה הוא נותר רגוע ו"בלתי מושפע" ממעשי הרצח הברוטליים שביצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק