הרוצח מזהיר: עוד 2 תאים מוכנים לבצע התקפות

אנדרס ברינג ברייויק טען עד כה כי פעל לבדו, אך בדיון היום בבית המשפט באוסלו הפתיע הרוצח וטען: "עוד תאים מהארגון שלנו מוכנים לפעולה". בית המשפט שלח אותו ל-4 שבועות בבידוד מלא. המשטרה: מספר ההרוגים ירד ל-76

בית המשפט באוסלו האריך אחר הצהריים ב-8 שבועות את מעצרו של אנדרס ברינג ברייויק, שביצע את  הטבח ההמוני בנורווגיה בסוף השבוע, מתוכם 4 שבועות בבידוד מלא. במקביל מודיעה משטרת נורווגיה: מספר ההרוגים הכולל בשני האירועים ירד ל-76.

קהל עצום של עיתונאים, צלמים ואזרחים המתין לבואו של החשוד לבית המשפט, ולאחר הגעתו כמה מהם דפקו על חלונות וגג הרכב בו הובל ברייויק. שוטרים הבריחו אותו במהירות לתוך אולם בית המשפט דרך הדלת האחורית.

התביעה: "בהחלט ייתכן שברייויק לא פעל לבדו"

במהלך הדיון הודה ברייויק רשמית בפני בית המשפט בפיצוץ מכונית התופת באוסלו וברצח בני הנוער באי אוטויה, שגבו את חייהם של 93 בני אדם. בנוסף ציין הרוצח, כי יש עוד שני תאים בארגון אליו הוא משתייך,  שימשיכו את ההתקפות. נציג התביעה הודה כי "בהחלט ייתכן שברייויק לא פעל לבדו".

לפני שהובא לבית המשפט ביקש בא כוחו של החשוד להכניס את כלי התקשורת לאולם הדיונים, וזאת כדי שיוכל "להסביר את מעשיו" בפני הציבור כולו, אך בית המשפט סירב. במהלך הדיון אמר ברייויק כי מטרת ההתקפות היתה להעניק "איתות חד" לאזרחי המדינה. לדבריו, הפעולות הרצחניות שביצע נועדו "להציל את אירופה מהמרקסיזם וההשתלטות האיסלאמית".

בית המשפט קיבל את טענות התביעה וקבע כי מעשיו של ברייויק נועדו "להטיל טרור" נגד אזרחים. השופט קבע כי ברייויק יוחזק בבידוד מלא במשך ארבעת השבועות הקרובים. בנוסף, הוא לא יוכל לקבל ביקורים או מכתבים בזמן שהותו במאסר.

מספר ההרוגים ירד בשל "קשיים באיסוף המידע"

שעה קלה לאחר הדיון הודיעה משטרת נורווגיה כי מספר ההרוגים במסע ההרג של ברייויק עומד כעת על 76, ולא 93 כפי שפורסם עד כה. מספר ההרוגים בפיגוע באוסלו עלה ל-8, בעוד מספר ההרוגים בטבח באי ירד ל-68.

על פי גורמים במשטרה, הסיבה לבלבול במספר ההרוגים נבעה מקשיים באיסוף מידע על האי בו התבצע הטבח. במקביל נמשכים החיפושים אחר נעדרים נוספים באי, בסיוע צוללנים וכלבים.

מפכ"ל המשטרה המקומית אמר במסיבת עיתונאים כי ברייויק אמר בחקירתו כי הוא "היה מוכן לבלות את שארית חייו בכלא", וכי במהלך החקירה הוא נותר רגוע ו"בלתי מושפע" ממעשי הרצח הברוטליים שביצע.

הרוצח: לא היתה כוונה פלילית

כבר לאחר מעצרו לקח ברייויק אחריות על הפיגוע המשולב, אך הוא מכחיש "אחריות פלילית" למעשה. לדבריו, הוא ניסה לגרום למהפכה חברתית בנורווגיה, וכך למנוע את המדיניות הליברלית כלפי הגירה והתפשטות האיסלאם.

"הוא חושב כי זה היה נורא לבצע את המעשים הללו, אבל הוא האמין כי הם היו הכרחיים", הסביר אתמול עורך דינו. עם זאת, המשטרה ממשיכה לחקור האם היו לרוצח אנשים שסייעו לו בזמן המתקפה, למרות טענותיו לפיהן פעל לגמרי לבד.

הרוצח תמך בישראל ובציונות

פרטים נוספים נחשפו אמש סביב זהותו של רוצח ההמונים בנורווגיה, זאת במסמך השנאה שכתב ברייויק נגד האיסלאם באנגלית והעלה לאינטרנט לפני הרצח, בו הוא מביע בין היתר תמיכה בישראל.

יותר מ-300 פעמים מזכיר הרוצח את מדינת ישראל. ברייויק שהגדיר עצמו תומך נלהב בציונות, מהלל ומפאר את בנימין זאב הרצל, ותוקף את הממסד הפוליטי האירופי מכיוון שהוא רואה בו בן ברית נגד מדינת ישראל.

הרוצח ציין לשבח את זה שישראל לא מעניקה למרבית המוסלמים שחיים תחת שליטתה זכויות אזרח - בניגוד למדינות אירופה השונות. בנוסף, הוא מגלה בקיאות בנבכי הקואליציה של בנימין נתניהו ומשבח אותו על כך שחבר למפלגת "ישראל ביתנו" ולש"ס, ולא נמנע מלהקים גוש אולטרה ימני כדי לא להרגיז את נשיא ארה"ב ברק אובמה.

בנוסף, מצטט ברייויק שורה של פרופסורים  ישראלים בהם איתמר אבינוביץ ואייל זיסר. הוא אף מציין את ערוץ 7 ועיתון "הארץ". במהלך ספרו הוא מציין: "הגיע הזמן להפסיק את התמיכה הטיפשית בפלסטינים...ולהתחיל לתמוך בבני דודינו התרבותיים - ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק