משטרת נורווגיה: 76 נהרגו בפיגוע המשולב

לאחר שבשעות הצהריים הודיעה משטרת אוסלו כי ייתכן וספירת ההרוגים בטבח שאירע במדינה ביום שישי הייתה שגויה, היא מעדכנת את מספר ההרוגים. על פי הודעה רשמית, 76 בני אדם נהרגו בהתקפה המשולבת - ולא 93

מפנים פצועים מהאי אוטויה (חדשות 2)

חקירת הטבח בנורווגיה נמשכת, עם הודעה מפתיעה היום מטעם המשטרה המקומית: מניין המתים באי אוטויה ובפיצוץ באוסלו, ירד ל-76 בני אדם.

לטענת גורמים במשטרה, קשיים באיסוף מידע לאחר הרצח ההמוני באי אוטויה, הם שהובילו לספירה השגויה.

מוקדם יותר פורסמה ההודעה, המתייחסת למספר ההרוגים בהתקפה שביצע אנדרס ברייויק. "ממה שאנו יודעים, זה נראה כאילו נוריד את מספר ההרוגים על האי", אמר ראש משטרת אוסלו, אויסטן מיילנד.

רק אתמול הודיעו הרשויות בנורווגיה כי מניין ההרוגים עלה מ-92 ל-93, עם מותו של אחד הפצועים בבית החולים. לא נמסר האם הוא נפצע בפיצוץ מכונית התופת בלב הבירה אוסלו, או נורה באי אוטויה.

הרוצח יטען כי הוא "לא אשם" בטרור 

אנדרס ברינג ברייויק צפוי לטעון מחר בבית המשפט כי הוא אינו אשם בפעילות טרור, כך מדווחים כלי תקשורת באירופה. זאת למרות שהודה בפני עורך דינו בביצוע מעשי הרצח המזוויעים שהיו לטענתו "נוראיים אך הכרחיים".

על פי הדיווח, ברייויק לקח אחריות על פיצוץ מכונית התופת באוסלו ועל הטבח בבני הנוער באי אוטויה, אך הוא מכחיש אחריות פלילית למעשה. לדבריו, הוא ניסה לגרום למהפכה חברתית בנורווגיה, וכך למנוע את המדיניות הליברלית כלפי הגירה והתפשטות האיסלאם.

"הוא חושב כי זה היה נורא לבצע את המעשים הללו, אבל הוא האמין כי הם היו הכרחיים", הסביר היום עורך דינו. עם זאת, המשטרה ממשיכה לחקור האם היו לרוצח אנשים שסייעו לו בזמן המתקפה, למרות טענותיו לפיהן פעל לגמרי לבד.

בתוך כך נחשף כי מסמך השנאה שכתב ברייויק נגד האיסלאם באנגלית והעלה לאינטרנט לפני הרצח, הוא מניפסט תמיכה בישראל.

יותר מ-300 פעמים מזכיר הרוצח את מדינת ישראל. ברייויק שהגדיר עצמו תומך נלהב בציונות, מהלל ומפאר את בנימין זאב הרצל, ותוקף את הממסד הפוליטי האירופי מכיוון שהוא רואה בו בן ברית נגד מדינת ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק