נורווגיה: הרוצח יטען כי הוא "לא אשם" בטרור

למרות שלקח אחריות על פיצוץ מכונית התופת באוסלו ועל טבח בני הנוער באי אוטויה, צפוי מחר אנדרס ברינג ברייויק לטעון כי הוא "אינו אשם" בפעילות טרור. מוקדם יותר הסביר עורך דינו כי הרוצח האמין שהוא מבצע דבר "נורא אך הכרחי"

אנדרס ברינג ברייויק, שרצח 93 בני אדם בנורווגיה בסוף השבוע, צפוי לטעון מחר בבית המשפט כי הוא אינו אשם בפעילות טרור, כך מדווחים כלי תקשורת באירופה. זאת למרות שהודה בפני עורך דינו בביצוע מעשי הרצח המזוויעים שהיו לטענתו "נוראיים אך הכרחיים".

על פי הדיווח, ברייויק לקח אחריות על פיצוץ מכונית התופת באוסלו ועל הטבח בבני הנוער באי אוטויה, אך הוא מכחיש אחריות פלילית למעשה. לדבריו, הוא ניסה לגרום למהפכה חברתית בנורווגיה, וכך למנוע את המדיניות הליברלית כלפי הגירה והתפשטות האיסלאם.

"הוא חושב כי זה היה נורא לבצע את המעשים הללו, אבל הוא האמין כי הם היו הכרחיים", הסביר היום עורך דינו. עם זאת, המשטרה ממשיכה לחקור האם היו לרוצח אנשים שסייעו לו בזמן המתקפה, למרות טענותיו לפיהן פעל לגמרי לבד.

הרוצח תמך בישראל ובציונות

פרטים נוספים נחשפים סביב זהותו של רוצח ההמונים בנורווגיה: מסמך השנאה שכתב ברייויק נגד האיסלאם באנגלית והעלה לאינטרנט לפני הרצח, הוא מניפסט תמיכה בישראל.

יותר מ-300 פעמים מזכיר הרוצח את מדינת ישראל. ברייויק שהגדיר עצמו תומך נלהב בציונות, מהלל ומפאר את בנימין זאב הרצל, ותוקף את הממסד הפוליטי האירופי מכיוון שהוא רואה בו בן ברית נגד מדינת ישראל.

הרוצח מציין לשבח את זה שישראל לא מעניקה למרבית המוסלמים שחיים תחת שליטתה זכויות אזרח - בניגוד למדינות אירופה השונות. בנוסף, הוא מגלה בקיאות בנבכי הקואליציה של בנימין נתניהו ומשבח אותו על כך שחבר למפלגת "ישראל ביתנו" ולש"ס, ולא נמנע מלהקים גוש אולטרה ימני כדי לא להרגיז את נשיא ארה"ב ברק אובמה.

בנוסף, מצטט ברייויק שורה של פרופסורים  ישראלים בהם איתמר אבינוביץ ואייל זיסר. הוא אף מציין את ערוץ 7 ועיתון "הארץ". במהלך ספרו הוא מציין: "הגיע הזמן להפסיק את התמיכה הטיפשית בפלסטינים...ולהתחיל לתמוך בבני דודינו התרבותיים - ישראל".

חשודים נוספים נעצרו - ושוחררו

המשטרה הנורווגית עצרה בצהריים בבירה אוסלו לזמן קצר עוד מספר אנשים, בחשד שהיו מעורבים בפיגועים ביום שישי, שגבו את חייהם של 93 בני אדם, רובם בני נוער שנורו למוות באי אוטויה. החשודים שוחררו זמן קצר לאחר המעצר ומהמשטרה נמסר כי לא היה להם כל קשר לטבח. אנדרס ברינג ברייויק היה עד כה החשוד היחיד במעשי הזוועה.

בעוד נורווגיה עדיין מנסה ללקק את הפצעים, פורסם היום גם תיעוד ראשון של הרגעים לאחר הפיצוץ בו נהרגו 10 אנשים בלב הבירה אוסלו, לפני הטבח הנורא של בני הנוער באי אוטויה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק