ההכנה לפעולת הטרור בנורווגיה: משחקי וידאו

93 בני אדם רצח הטרוריסט אנדרס ברינג ברייויק בנורווגיה. כעת מתברר כי כחלק מהכנתו לפעולה, עשה ברייויק שימוש בשני משחקי וידאו פופולאריים, אחד כסימולטור לפעולת ירי והשני כהסוואה לשעות ארוכות של מחקר ותכנון באינטרנט לקראת הפעולה הרצחנית

לפני שרצח 93 אנשים התאמן מול המחשב (רויטרס)

הטרוריסט הנורווגי אנדרס ברינג ברייויק, שאחראי לפעולת הטרור ביום שישי האחרון בה נרצחו לפחות 93 בני אדם, השתמש במשחקי מחשב על מנת להתכונן לפעולה. פעיל הימין הקיצוני ציין בכתב תעמולה שפרסם באינטרנט כיצד משחק אחד שימש לו כסימולטור לפעולת הירי והמשחק השני שימש כהסוואה לתחקיר אודות הפעולה ותכנונה.

"אני רואה את המשחק Modern Warfare 2 כסימולטור אימונים יותר מכל דבר אחר", ציין ברייויק בכתב שפרסם באינטרנט. מדובר במשחק פעולה פופולארי ביותר, בו השחקן לוקח חלק במבצעים צבאיים ו"משתתף" במתרחש מזווית ראייה של חייל במבצע. המשחק ידוע כריאליסטי במיוחד וידוע כי החברה אשר פיתחה אותו ראיינה יוצאי צבא על מנת לספק לשחקן חוויה אותנטית ככל האפשר. ברייויק הוסיף כי לדעתו האימון באמצעות המשחק אינו מספיק וכי לדעתו, יש להתאמן גם במציאות באמצעות רובה סער עם כוונת "אלביט", נשק נפוץ במשחק.

כך נראה המשחק בו התאמן הטרוריסט בירי:

 

 

במקביל, ברייויק פיתח גם אסטרטגיה לבצע מחקר באינטרנט ולתכנן את פעולת הטרור באין מפריע. הרוצח עשה שימוש במשחק World of Warcraft, כאמצעי להצדיק שעות ארוכות בבידוד מול המחשב. "מניסיוני, אם תאמרו לחבריכם כי התמכרתם למשחק הזה או לכל משחק רשת אחר בסגנון", כתב בריוויק, "הם יבינו מדוע אתם מסתגרים שעות בחדר ולא עונים לטלפונים", לדבריו.

בנוסף, ציין ברייויק כי המשחק אף נותן לו תירוץ מוצלח ליציאה לנסיעות הקשורות לפעולת הטרור שתכנן. "פשוט אמרו לחבריכם שאתם נוסעים לבקר חבר שהכרתם במשחק באינטרנט", כתב ברייויק, "תתפלאו עד כמה בקלות חבריכם יאמינו לתירוץ הזה", לדבריו.

World of Warcraft - תירוץ לשעות של התבודדות מול המחשב:

 

 

 

מיד אחרי פעולת הטרור, החלה העיתונות המקומית והעולמית לחקור אודות חייו של מבצע הטבח, וגילתה כי בילה חלק משמעותי מחייו בפעילות באינטרנט. חבריו המקוונים העידו עליו את ההיפך הגמור ממבצע פעולת טרור רצחנית. "אנשים מסוגלים להסתיר את צדם האפל", כתב חברו בפורום של המשחק World of Warcraft, "הוא היה חבר שלי שלוש או ארבע שנים ותמיד היה לי הרושם שהוא מסוג האנשים שלא יפגעו בזבוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק