91 הרוגים במתקפת טרור בנורווגיה

אדם חמוש פתח באש באי שבו נערך מחנה קיץ של מפלגת השלטון והרג 84 בני נוער. זמן קצר לפני כן מכונית תופת התפוצצה סמוך ללשכתו של ראש הממשלה באוסלו וגבתה את חייהם של 7 בני אדם. החשוד - מקומי בן 32

טרור בנורווגיה - 91 בני אדם, ככל הנראה רובם בני נוער, נורו למוות במחנה קיץ באי אוטויה הסמוך לבירה אוסלו. הטלוויזיה הנורווגית מדווחת הלילה כי החשוד במעשה הוא אזרח המדינה בן 32, אנדרס ברינג ברוויק, המשוייך לימין הקיצוני.

משטרת נורווגיה פרסמה הודעה לפיה מספר הנפגעים נמדד ב"מימדים קטסטרופליים". עוד נמסר מהמשטרה במקום כי מלבד ההרוגים ישנם עוד רבים שנפצעו במהלך הירי וכי מספר ההרוגים עשוי לעלות. לפחות 90 בני אדם מאושפזים בבתי החולים במדינה. המשטרה פרסמה כי ככל הנראה קיים קשר בין הירי באי לבין פיצוץ המטען באוסלו.

"ראיתי אנשים קופצים למים, בערך 50 אנשים שחו לעבר החוף. אנשים בכו, רעדו. הם היו מפוחדים לגמרי", דיווחה אניטה ליין, בת 42, המתגוררת בסמוך לאגם הנמצא במרחק כמה מאות מטרים מהאי אוטויוה. "זה היה כאוס מוחלט. אני חושב שכמה אנשים טבעו בזמן שניסו לשחות בחזרה אל החוף", סיפר יורגן שהיה על האי בזמן התקרית וניצל. "ראיתי אנשים שנורים. ניסיתי לשבת בשקט ככל שיכולתי. התחבאתי מאחורי סלעים. ראיתי אותו לרגע אחד, כ-20 מטרים ממני. חשבתי על כל האנשים שאני אוהב", הוסיף.  

"מעשה פחדני וחסר הצדקה"

מתקפת הטרור החלה בפיצוץ מכונית תופת במטה הממשלה באוסלו, בירת נורווגיה. עד כה נמסר על לפחות שבעה הרוגים בתקרית. מהמקום, שבו שוכן בין היתר משרדו של ראש הממשלה יינס סטולטרברג, פונו לבתי חולים כמה נפגעים במצב לא ברור וכן דווח על שבעה הרוגים. ראש הממשלה עצמו לא שהה במקום ולכן לא נפגע. עם זאת, דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי הוא היה אמור להשתתף באותו מחנה קיץ מפלגתי שבו נערכה המתקפה, אך מאוחר יותר התברר כי הוא לא נפגע. בתגובה לפעולת הטרור, גינה האיחוד האירופי את האירוע. "זהו מעשה פחדני וחסר הצדקה", אמר נשיא האיחוד האירופי, הרמן ון-רומפי.

הגורם לפיצוץ עדיין אינו ברור, אך סמוך למבנה נמצאו שרידיה של מכונית מפויחת - שלפי החשד, הייתה מכונית תופת. מעוצמת הפיצוץ, התנפצו החלונות לכל אורכו של הבניין - בן 17 הקומות. שלושה חשודים שנראו נמלטים ברכב מהמקום נעצרו. במקביל, סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי הצבא הנורווגי החל להתפרש במקומות שונים במרכז הבירה.

מיילין סנדו, צעירה מקומית, סיפרה בשיחה מנורווגיה עם חדשות 2 באינטרנט: "כמה חברים שלי סיפרו לי שבזמן שהם היו בבתים שלהם נשמע קול נפץ גדול והקירות ממש רעדו. הבנתי שמצאו שם גופה אחת ושיש הרבה נפגעים. את האדם המת מצאו תלוי מחוץ לחלון הבניין".

 

בניין משרד ראש הממשלה נהרס כולו

סנדו סיפרה כי הפיצוץ אירע בצומת הרחובות קארל יוהאן וגוברמנסטריט (רחוב הממשלה). "שוטרים מרחיקים מהמקום אזרחים ומסבירים להם שהזירה עדיין לא בטוחה. בניין משרד ראש הממשלה פשוט נהרס כולו. יש עדי ראייה שסיפרו שהבחינו ברכב שחור ובו ארבעה נוסעים שנמלט מהזירה זמן קצר אחרי הפיצוץ".

המדינה הסקנדינבית השקטה כבר ניצבה בדיוק לפני שנה על כוונת הטרור. באוגוסט 2010 עצרה משטרת נורווגיה שלושה חשודים בתכנון פיגועי תופת, במסגרת פעילות בתא המסונף לאל-קאעידה. לפי ההערכות אז, עמדו חברי החוליה בקשר עם גורמי טרור במקומות נוספים בעולם, ובהם ארצות הברית ובריטניה. מבין שלושת העצורים אז, היה אחד אזרח נורווגיה ושני אזרחים זרים - האחד עירקי והשני שמוצאו באוזבקיסטן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק