אובמה מודה: בתום ההסכם - זמן הפריצה של אירן לפצצה יהיה אפסי

פורסם הריאיון המלא של אובמה לרדיו הציבורי NPR שבו הוא מודה כי ההסכם המתגבש רק יעכב את תכנית הגרעין של אירן. "בעוד 13-15 שנה יהיו בידי אירן צנטריפוגות מתקדמות שבאפשרותן להעשיר אורניום במהירות רבה", אמר נשיא ארה"ב שציין גם כי הוא מודע לכך שאירן תמשיך לתמוך בפשעי משטר אסד ולממן טרור

"הסכם - ביטוח זמני מפצצה אירנית" (רויטרס)

פתרון קבע או תעודת ביטוח זמנית בלבד? במהלך כל המשא ומתן בין אירן למעצמות שב נשיא ארצות הברית ברק אובמה והתחייב כי לא יאפשר לרפובליקה האסלאמית להשיג נשק גרעיני וכי ההסכם המתגבש ימנע ממנה לפתח פצצה אטומית. כעת, לאחר שהצדדים הגיעו להבנות בלוזאן, נראה שחומת הביטחון האמריקנית מתחילה להיסדק. בריאיון שהעניק הלילה (שלישי) לרדיו הציבורי NPR אמר אובמה כי כשיפוג תוקפו של ההסכם עם אירן - זמן הפריצה שלה לייצור פצצת גרעין יצטמצם לאפס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אחרי 13, 14, 15 שנה יהיו בידי אירן צנטריפוגות מתקדמות שבאפשרותן להעשיר אורניום במהירות רבה", הודה אובמה בריאיון. "בשלב הזה זמן הפריצה לפצצה יתכווץ כמעט לאפס".

"כרגע זמן הפריצה לגרעין עומד על 2-3 חודשים על פי הערכות המודיעין שלנו, ואנו חותרים למצב שבו במשך כ-15 שנים יתארך זמן הפריצה לשנה", הוסיף. לדברי נשיא ארה"ב, טווח הזמן הזה יאפשר לארצו לתכנן תגובה במקרה שבו אירן לא תעמוד בהתחייבויותיה: "יהיה לנו את הביטחון הזה במשך עשור לפחות".

הכור הגרעיני בבושהר (רויטרס)

"אירן תמשיך לממן את חיזבאללה"

במהלך הריאיון הדגיש אובמה כי על אף שבתום ההסכם יתקצר משמעותית זמן הפריצה של אירן לפצצה, היכולת האמריקנית לפעול תגדל גם היא. "בשלב הזה יהיה לנו מושג טוב הרבה יותר בנוגע לפרטי התכנית שלהם ויהיה לנו מידע רב יותר על היכולות שלהם", אמר. הוא ציין כי המידע הזה יאפשר לנשיא ארה"ב בעתיד לפעול במקרה שאירן תחתור ליצירת נשק גרעיני.

בנוגע לפיקוח ההדוק על תכנית הגרעין האירנית אמר אובמה כי "אני לא רוצה לתת את הרושם המוטעה שהכל נפתר". "מדובר בצעד ראשון משמעותי, יש הבנות, אך השטן נמצא בפרטים הקטנים ובחודשיים-שלושה הקרובים נקיים מו"מ אינטנסיבי ולא פשוט כדי לוודא שההסכם באמת יעבוד".  

כשנשאל על ידי המראיין כיצד תנצל אירן את השיפור בכלכלתה כתוצאה מהסרת הסנקציות עליה, הודה אובמה כי סביר להניח שהרפובליקה האסלאמית תמשיך להוות מקור תמיכה לטרור במזרח התיכון.

"הם ימשיכו לממן את חיזבאללה, הם ימשיכו לתמוך במשטר אסד שמפיל חביות נפץ על ילדים, הם ימשיכו לשלוח נשק לחות'ים לערעור יציבותה של תימן".