כתבי מנגלה נמכרו ב-245 אלף דולר

למרות ניסיונות ארגונים יהודיים לשים את ידם על החומר ההיסטורי החשוב, אלמוני רכש הערב במכירה פומבית בארה"ב 3,500 מסמכים פרי עטו של "מלאך המוות" מאושוויץ שבהם הוא מגולל את בריחתו מאירופה, ובין היתר כוללים גם איורים שצייר

66 שנים אחרי חשיפת הזוועות שלהם היה אחראי ד"ר יוזף מנגלה - "מלאך המוות מאושוויץ" - היה הערב מי שהשקיע לא מעט כסף ברכישת כתביו של הרופא הנאצי שביצע ניסויים בקורבנותיו מהתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה - כשנמלט מלתת את הדין על פשעיו והעתיק את מקום מגוריו למדינות דרום אמריקה. במכירה פומבית שנערכה בארצות הברית רכש אלמוני את המסמכים בתמורה ל-245 אלף דולרים.

מדובר ב-3,500 מסמכים פרי עטו של הפושע הנאצי, שהועמדו למכירה פומבית בעיר סטנפורד שבמדינת קונטיקט. באותם דפים גולל מנגלה את האוטוביוגרפיה שלו, ובין היתר את בריחתו מאירופה וכיצד התנהלו חייו בדרום אמריקה. נוסף על כך, חיבר הרופא הנאצי עלוני פילוסופיה, כתבי שירה, סיפורים קצרים ועוד - שכולם הועברו הערב לרשות הקונה ה"מאושר".

הארכיון שנמכר כולל מסמכים שחוברו בין 1960-1975 ממקום מחבואו של מנגלה בפרגוואי וברזיל, והם מכילים גם איורים פרי ידו. מדובר במסמכים שנתפסים בקרב כמה ארגונים יהודיים כבעלי חשיבות רבה המחייבת את העברתם להיסטוריונים. אותם ארגונים אף פעלו לרכוש בעצמם את הכתבים, ולו רק כדי להשמידם.

"אנשים שחורים מזכירים לנו את הלילה"

ביומנים, שנכתבו בעיקר בגוף שלישי או תחת השם הבדוי "אנדראס", מתאר מנגלה את פשיטת כוחות בעלות הברית, את מחבואו בחווה, בריחתו דרך מעבר ברנר לאיטליה, הבריחה לארגנטינה, וחייו בברזיל.

בכתבים ישנה גם התייחסות לתיאוריות פוליטיות ופילוסופיות, כך למשל כתב על מאבק האפרו-אמריקנים בארה"ב: "אנשים שחורים מזכירים לנו את הלילה ואת סכנותיו... כמו העורב... הנשמה החשוכה".

הארכיון מאפשר מבט עמוק לתוך אחד המוחות האכזריים ביותר בהיסטוריה. שלא כמו כתבים היסטוריים ביורוקרטים שפורסמו בעבר, הפעם מדובר בכתבים אישיים ביותר שנפרסים על פני 15 שנה.

תעלומת מנגלה והתאומים בברזיל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת