ארה"ב מודה: אל קעידה חדר למתקני גרעין

המודיעין האמריקני מפרסם היום אזהרה מיוחדת, לקראת ציון עשור לפיגועים במגדלי התאומים. ממסמכים שנתפסו בביתו של בן-לאדן עלה כי באל-קעידה תכננו "פיגוע ראווה" לציון התאריך ההיסטורי. היום מתברר כי פעילים מטעם ארגון הטרור הצליחו לחדור כעובדים למתקני הגרעין של ארה"ב, בשטחה

שריף מובלי. הצליח לחדור למתקני הגרעין (AP)

המשרד לביטחון הפנים בארה"ב מזהיר היום כי אנשי אל-קעידה הצליחו לחדור למתקני גרעין ברחבי המדינה. החשש הוא מפני פיגוע ראווה גדול-מימדים לציון עשור לפיגועי ה-11 בספטמבר.

חיסולו של מנהיג אל-קעידה אוסמה בן-לאדן היה אמנם זריקת מרץ פטריוטית לעם האמריקני, אבל חשוב מכך היה החומר המודיעיני שנאסף במתחם שבו הסתתר במשך שנים והמשיך לחשוב על דרכים לפגוע "בשטן הגדול" - ארצות הברית.

אלפי המסמכים שנתפסו חשפו תכניות רבות, אבל מה שהדאיג יותר מכל את אנשי המודיעין האמריקני היו התכניות לבצע פיגוע גדול במתקני גרעין בתוך ארצות הברית.

בדוח המשרד לביטחון הפנים שהתפרסם השבוע, קובעים מיטב מומחי המודיעין כי "קיצונים אלימים הצליחו לחדור לתוך מתקני גרעין, בתור עובדים מן המניין".

אפשרות נוספת: "פיגוע כלכלי"

"הדרך היחידה שבה בן-לאדן יכול להרוג מספר רב של אזרחים אמריקנים, אותה הוא חישב בדקדקנות במסמכים שנתפסו, היא דרך פגיעה במתקני התשתית הקריטיים האלה, פגיעה שתשפיע ישירות או בעקיפין על אלפי אמריקנים", אומר צ'אד סוויט, לשעבר מהמשרד לביטחון לאומי.

קהילת המודיעין ערה גם לאפשרות של פיגוע לא אלים או פיגוע כלכלי, שאמור לחבל באספקת החשמל או הגז לחלקים נרחבים של המדינה.

הגילויים ממתחם בן-לאדן רק מחזקים את החשש מפני הסתננות גורמים עוינים למתקנים רגישים. בשנה שעברה עצרו אנשי ה-FBI את שריף מובלי, אזרח אמריקני שגויס לשורות ארגון הטרור ועבד בלא פחות מחמש תחנות כוח גרעיניות באזור פנסילבניה, תוך כדי שהוא עובר בהצלחה את הבדיקות הביטחוניות.

עשור למתקפה על התאומים

ב-11 בספטמבר יציינו באמריקה עשור למתקפת הטרור הגדולה ביותר בהיסטוריה של המדינה, פצע עמוק וכואב בתולדות העם האמריקני שטרם הספיק להגליד.

היום, עשר שנים אחרי, אנשי הביטחון האמריקנים כבר מנוסים יותר ומשתדלים כל הזמן להישאר צעד אחד לפני ארגוני הטרור. הגילויים האחרונים ופיסות המידע ממבצע בן-לאדן עשויים להיות קריטיים במניעת המתקפה הבאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק