דיווח באירן: "זריף הבטיח לחשוף את השקרים של ארה"ב"

שר החוץ האירני זריף ויו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית סלאחי נפגשו עם חברי פרלמנט ועדכנו על ההבנות שהושגו עם המעצמות. באירן מדווחים כי זריף הבטיח לפרסם מסמך המפרט את ההסכמות שגובשו - בתגובה למידע השקרי שלטענתו מפיצים האמריקנים

מוחמד זריף וג'ון קרי (רויטרס)

האם פערי הגרסאות בין האמריקנים לאירנים בנוגע להבנות שהושגו בלוזאן גדולים משפורסם? שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף תדרך היום (שלישי) את הפרלמנט האירני בדבר השיחות בלוזאן והכריז כי יפרסם בקרוב את פרטי ההבנות בין הצדדים, וזאת בשל "השקרים האמריקניים" - כך מדווחים כלי תקשורת באירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זריף וראש הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סלאחי, הגיעו לדיון סגור בפרלמנט על מנת לעדכן את המחוקקים בפרטי השיחות עם המעצמות וכן במצב הכורים הגרעיניים במדינה ובהישגים האחרונים בתכנית הגרעין.

הפרלמנט קיבל סקירה על תכנית הגרעין (רויטרס)

בסוכנות הידיעות האירנית פארס דווח כי סלאחי אמר לחברי הפרלמנט כי למרות הטענות האמריקניות לפיהן הסנקציות הובילו את אירן לשולחן המו"מ - היו אלה דווקא יכולותיה הגרעיניות של הרפובליקה האסלאמית שאילצה את המעצמות לפתוח בדיונים.

"סלאחי אמר בדיון שאירן הגיעה לרמה כה מתקדמת של טכנולוגיה גרעינית עד שהמערב נאלץ לדבר איתה", אמר חבר פרלמנט שנכח בדיון הסגור.

הסנקציות יוסרו בבת אחת?

אחד הנושאים שככל הנראה עדיין נמצאים במחלוקת בין אירן לבין ארצות הברית הוא סוגיית הסרת הסנקציות. עם שובו לאירן טען השר זריף כי העיצומים הכלכליים נגד מדינתו יוסרו בבת אחת, אך בארצות הברית מתעקשים מנגד כי התהליך יהיה הדרגתי.

החגיגות בלוזאן היו מוקדמות? (רויטרס)

"עמדת הממשל היא שהסרת הסנקציות ביום אחד היא צעד לא חכם שאינו תואם את האינטרס של הקהילה הבינלאומית", אמר אתמול דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. בריאיון לחדשות 2 הצהיר אמש בן רודס, מיועציו הבכירים של הנשיא אובמה, כי חלק מהסנקציות יוסרו בהתאם לעמידה של אירן בתנאי ההסכם.

רודס פירט כי על פי ההבנות, הסנקציות יוסרו בהדרגה וארצות הברית תשאיר בידיה את היכולת להחזיר את העיצומים למצבם הקודם אם אירן תפר את כללי ההסכם. "הסנקציות של ארצות הברית, שהכבידו במיוחד על הכלכלה האירנית, יוסרו בתגובה למעשי אירן ותיוותר האפשרות להשיב אותן מיד לתוקף".

רודס מוסיף כי ישנן סנקציות נוספות של מועצת הביטחון שיוחלפו כך שחלק מהעיצומים יישמרו. "יישמרו הסנקציות על הגישה של אירן לטכנולוגיה רגישה ועל תכנית הטילים שלה", מדגיש רודס. "תישמר גם האפשרות להשיב את הסנקציות מיד לתוקף. הדבר יידון בשלושת החודשים הקרובים".