אחרי ישראל: נציגי קדאפי נועדו עם בכירים אמריקנים

העברת מסר או מו"מ על "יוזמת שלום"? בסוף השבוע האחרון נועדו, כנראה בתוניסיה, נציגי הממשל האמריקני ושליחיו של שליט לוב מועמר קדאפי. לדברי ארה"ב, הנציגים העבירו מסר לפיו "קדאפי חייב ללכת" ולא פתחו במו"מ. רק לאחרונה ביקרו נציגיו של קדאפי בישראל ונועדו עם לבני וח"כ מאיר שטרית

קדאפי. נציגים לארה"ב ולישראל (רויטרס)

מחלקת המדינה האמריקנית אישרה כי בכירים אמריקניים נפגשו לאחרונה, פנים מול פנים, עם נציגיו של שליט לוב מועמר קדאפי.

לפי הדיווחים, ארה"ב שבה ודרשה שקדאפי יפרוש. במחלקת המדינה טענו כי "לא היה כל משא ומתן". דובר מטעם הממשלה הלובית אמר כי לוב תומכת בדיאלוג עם ארה"ב, רק אם הוא יתרחש ללא תנאים מוקדמים.

בהצהרה מחלקת המדינה האמריקנית נכתב כי הבכירים העבירו לנציגי קדאפי מסר "תקיף וברור", שמנהיגם חייב ללכת. "המסר היה פשוט ולא דו משמעי - קדאפי חייב לעזוב את כסאו, כך שיתחיל תהליך פוליטי חדש שישקף את רצון ושאיפות העם הלובי".

ארה"ב לא הסגירה את מיקום השיחות, אך בלוב דווח כי הן התרחשו בתוניסיה הסמוכה, בסוף השבוע. דובר הממשלה הלובית מוסא איברהים אמר שהשיחות היו בגדר "תיקון היחסים" עם ארה"ב.

"אנו תומכים בכל דיאלוג, כל יוזמת שלום, כל עוד הם לא מחליטים על עתידה של לוב", אמר איברהים לעיתונאים בטריפולי. "נדבר על הכל, אבל אל תציבו תנאים לשיחות השלום שלכם. תנו ללובים להחליט על עתידם".

שליחי קדאפי פגשו את לבני ושטרית בישראל

בתחילת החודש נחשף במהדורה המרכזית בחדשות 2 כי משלחת של 4 נציגים ממשטרו של שליט לוב מועמר קדאפי ביקרה לאחרונה בישראל ואף ערכה פגישות עם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, ח"כ מאיר שטרית ואזרחים יוצאי לוב.

הארבעה הגיעו בטיסה לישראל, לאחר שקיבלו אשרות כניסה בשגרירות ישראל בפריז. עם הגעתם הם פנו וביקשו לפגוש את לבני, "כדי להעביר לה מסר אישי מאת שליט לוב".

הבקשה יוצאת הדופן הגיעה ליו"ר "קדימה" בדרך עקיפה, והיא מיד יידעה את גורמי הביטחון בנושא. אחרי כמה התייעצויות, הפגישה יצאה אל הפועל, שם נתנו לה הנציגים מדיה דיגיטלית מסוג כלשהו, שכרגע נמצאת בבדיקה. הם ביקשו לנסות ולשנות את תדמיתה של לוב ותדמיתו של קדאפי בעיני הציבור בישראל. נציגי לוב נפגשו לאחר מכן גם עם ח"כ מאיר שטרית, לצורך אותה מטרה. לאחר מכן פגשו בנתניה אזרחים יוצאי לוב. בסך הכול, ארך הביקור הלובי בישראל ארבע ימים.

ככל הנראה, הרקע לבקשה לפגוש דווקא את לבני הגיעה לאחר התבטאות של יו"ר האופוזיציה בנושא מהומות הדמים בלוב, זמן קצר לאחר שפרצו, שיכלה להתפרש גם כתמיכה במורדים. גורמי המודיעין, כמו גם הצמרת המדינית, מכירים את הביקור ואת תוכנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת