צפו: הקומיקאי ש"חקר" את המדליף האמריקני

ג'ון אוליבר, הקומיקאי הבריטי שמצליח לספק כותרות חדשותיות מדי שבוע, יצא לראיין את המדליף שגרם למודיעין האמריקני נזק בל יתואר. סנואודן חשב שיהיה משעשע, אבל מצא את עצמו מתפתל מול הקומיקאי החד והשנון

כשאוליבר פגש את סנואודן (רויטרס)

ג'ון אוליבר, המגיש תכנית אירוח ברשת HBO האמריקנית, ידוע כאחד הקומיקאים המצחיקים בעולם, אחד שמצליח לספק כותרות חדשותיות כמעט בכל תכנית. אמש (ראשון) שודרה התכנית שבה התייצב לריאיון במוסקבה מול המדליף שהוגדר בעבר "המזיק ביותר לאמריקה", אדוארד סנואודן. על פי אוליבר, הריאיון התקיים באופן אירוני מול מטה המודיעין הישן של רוסיה, ה-KGB.

אוליבר לא היסס וכבר בשאלה הראשונה תהה עד כמה חסרה לו המדינה שממנה ערק. "אני מתגעגע למדינה שלי, לבית שלי ולמשפחתי", הודה סנואודן. "למה עשית את זה?", הקשה אוליבר, וסנואודן השיב כי לא יכול היה לשאת את הידיעה על הפולשנות של ארגון ה-NSA, הסוכנות לביטחון לאומי, שחודרת למחשבים ועושה שימוש כראות עיניה בחומרים שהיא מוצאת, לעיתים כדי לפגוע באזרחים. "אתה לא רוצה שארגוני המודיעין ירגלו אחר אזרחים במדינה שלך, אנו מרגלים אחר ארגונים למען ילדים כמו יוניצ"ף, או עורכי דין". 

"לאמריקנים כלל לא אכפת מריגול", קבע אוליבר ותקף: "כמה מהמסמכים שהדלפת בכלל קראת?". סנואודן התפתל והשיב שהוא "הבין" את המסמכים שהדליף והעביר אותם רק לעיתונאים אחראים. אוליבר לא מוותר ומסביר שחלק מהמסמכים יכולים להזיק, כפי שקרה כשפרטים על פעילות הצבא האמריקני בעירק שירתו פעילי אל-קאעידה במוסול.

"זה דפוק, אבל הדברים האלה קורים בדיווח"

"זו בעיה", ענה סנואודן בחוסר נוחות. "ובכן, זה דפוק", השיב לו אוליבר בנינוחות אופיינית. "זה דפוק, והדברים האלה קורים בדיווח. בעיתונות, אנחנו צריכים לקבל את העובדה שטעויות יתרחשו, זה חלק מהמושג הבסיסי של חירות", אמר סנואודן, שנראה שנדהם מכך שהריאיון עם הקומיקאי הפך לחקירה שלא התכונן לה. הוא הסביר למראיין על החשיבות של מעשיו לציבור האמריקני, ומנגד מציג לו אוליבר קטע וידאו של אמריקנים שלרוב כלל לא מכירים את פועלו. חלקם אף מתבלבל בינו לבין מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג'. 

אוליבר מגדיש את העובדה שאת האמריקנים מעניינת פרשת הדלפות אחרת, במסגרתה פורסמו תמונות עירום של מפורסמות, יותר מאשר מעשיו של סנואודן. "אם היה לי מידע כי לממשלת ארה"ב תמונה של איבר המין שלי, הייתי מעוצבן מאוד", אמר אוליבר כדי לקשר בין המקרים. "החדשות הרעות הן שהממשלה עדיין אוספת תמונות של איבר המין שלך, כולל המידע על כולם", אמר מנגד המדליף.

בשלב הזה החליט אוליבר לקחת את הריאיון צעד אחד נוסף, ולהציג את הכעס האמריקני מפני אפשרות שצילומים אינטימיים שלהם יכולים לדלוף בכל רגע. הוא אף מציג בפני המדליף תיקייה, ובה לכאורה, תמונה של איבריו המוצנעים. על פי סנואודן, המציאות הזו אכן יכולה להיות אפשרית בעולם שעד לאחרונה לקח בו חלק. "זה משהו שלא ממש מעניין בתרבות של ה-NSA כי אתה רואה תמונות עירום כל הזמן", הוא מסביר.