למכירה: אוסף ענק של כתביו וציוריו של ד"ר מנגלה

3,000 דפים שכתב "מלאך המוות מאושוויץ" בין 1960-1975 עומדים למכירה פומבית בארה"ב. מדובר בארכיון בעל ערך היסטורי אדיר, מכיוון שלא מדובר במסמכים נאצים ביורוקרטים אלא ביומנים אישיים המתארים את חייו של מנגלה בברזיל ואת השקפותיו הפוליטיות

איוריו של מנגלה, מתוך הארכיון (בית המכירות alexander)

66 שנים לאחר שמחנה ההשמדה אושוויץ שוחרר ופשעיו המחרידים של ד"ר יוזף מנגלה נחשפו לראשונה, בית מכירות פומביות בעיר סטמפורד במדינת קונטיקט, ימכור את כל כתביו של הרופא הנאצי, ביניהם אוטוביוגרפיה בה הוא מתאר את בריחתו מאירופה וחייו בדרום אמריקה, עלוני פילוסופיה שכתב, שירה, סיפורים קצרים ועוד.

הארכיון שיימכר בבית המכירות "אלכסנדר" מכיל למעלה מ-3,000 דפים, שכוללים גם איורים ויומנים שכתב "מלאך המוות מאושוויץ" במחבואו בפרגוואי וברזיל בין 1960-1975.

היומנים והכתבים נתפסו בידי משטרת ברזיל רק לאחר מותו של מנגלה במדינה. ההערכות הן שהחומר, בעיקר החלקים האוטוביוגרפים, הוא בעל חשיבות היסטורית רבה ויסייע לחוקרים ולהיסטוריונים. בשל כך ישנה משמעות לעובדה שהוא יימכר כמקשה אחת ולא ככתבים בודדים, שייתכן ואף ימצאו את דרכם לקבוצות ניאו-נאציות.

"אנשים שחורים מזכירים לנו את הלילה"

ביומנים, שנכתבו בעיקר בגוף שלישי או תחת השם הבדוי "אנדראס", מתאר מנגלה את פשיטת כוחות בעלות הברית, את מחבואו בחווה, בריחתו דרך מעבר ברנר לאיטליה, הבריחה לארגנטינה, וחייו בברזיל.

בכתבים ישנה גם התייחסות לתיאוריות פוליטיות ופילוסופיות, כך למשל כתב על מאבק האפרו-אמריקנים בארה"ב: "אנשים שחורים מזכירים לנו את הלילה ואת סכנותיו... כמו העורב... הנשמה החשוכה".

הארכיון מאפשר מבט עמוק לתוך אחד המוחות האכזריים ביותר בהיסטוריה. שלא כמו כתבים היסטוריים ביורוקרטים שפורסמו בעבר, הפעם מדובר בכתבים אישיים ביותר שנפרסים על פני 15 שנה.

תעלומת מנגלה והתאומים בברזיל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת