עדויות חדשות: דמיאניוק השתתף ברצח יהודים נוספים

התפתחות בפרשת דמיאניוק: התביעה בגרמניה בודקת עדויות חדשות לפיהן ג'ון דמיאניוק בן ה-91, שהורשע רק לפני כחודשיים בגרימת מותם של 28,000 יהודים בשואה ונשלח ל-5 שנות מאסר, השתתף ברצח של 5,000 יהודים נוספים במחנה פלוסנבורג

הפושע הנאצי ג'ון דמיאניוק, שהורשע רק לפני כחודשיים על סיוע לרצח 28,000 אלף יהודים במחנה ההשמדה סוביבור במהלך השואה, ונשלח ל-5 שנות מאסר בפועל למרות גילו הקשיש, עלול לעמוד כעת למשפט נוסף - בגין חלקו ברצח יהודים במחנה אחר.

"קיבלנו דיווחים על מעשי זוועה שדמיאניוק לקח בהם חלק במחנות אחרים", אמר היום גרהארד הנדל, התובע הראשי במחוז בוואריה שבגרמניה. על פי ההערכות, המחנה האחר בו שהה דמיאניוק בתפקיד היה מחנה פלוסנבורג שבדרום גרמניה, בו נרצחו כ-5,000 יהודים בתקופה שבין אוקטובר 1943 לדצמבר 1944.  

העדויות החדשות הובאו לידיעת הפרקליטות הגרמנית על ידי שתי דמויות שהיו מעורבות גם בתביעה בעקבות מעשיו הנפשעים במחנה סוביבור, בהם הורשע במאי האחרון.

אחראי למעשה זוועה אכזריים במיוחד

בית המשפט בגרמניה גזר אז חמש שנות מאסר על דמיאניוק בן ה-91, שהובא למשפט על אלונקה בשל מצבו הרפואי הקשה. התביעה הגרמנית טענה לאורך המשפט כי דמיאניוק, שהתגורר בשנים האחרונות באוהיו שבארה"ב, נפל בשבי הכוחות הגרמנים באוקראינה, גוייס אליהם ועבר סדרת אימונים. אחרי הכשרתו הוא פעל בשירות הנאצים במזרח אירופה, והיה אחראי למעשה זוועה אכזריים במיוחד.

עורך דינו, אולריך בוש, אמר במהלך המשפט כי מרשו מעולם לא שירת בשום מחנה נאצי, אך עם זאת הציג עדויות שמסרו כ-30 אסירים שנכלאו במחנות ההשמדה שסיפרו כי כל מי שסירב למלא אחר הוראות אנשי האס.אס. הוצא להורג - כולל מי שנצטווה לשמש תליין או שומר.

בשנת 1988 גזר בית המשפט המחוזי בירושלים עונש מוות על ג'ון דמיאניוק לאחר שהרשיע אותו ברצח יהודים במחנה טרבלינקה. חמש שנים לאחר מכן הוא זוכה מחמת הספק בבית המשפט העליון, שקבע כי לא ניתן לקבוע בוודאות כי דמיאניוק הוא "איוון האיום" ממחנה טרבלינקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת