טורקיה לאיחוד האירופי: נקפיא היחסים אם קפריסין תקבל הנשיאות

עקב המחלוקת בין אנקרה לבין קפריסין על השליטה בחלקו הצפוני של האי, שם פועלת בניגוד לחוק הבינלאומי מדינה דה-פקטו בחסות טורקית, אמר שר החוץ דבוטאולו כי הדבר יביא למבוי סתום במו"מ על הסוגיה ויביא ל"קיפאון בקשר עם האיחוד"

שר החוץ הטורקי, דבוטאולו. מאיים על אירופ (רויטרס)

אחרי המסרים התוקפניים ששיגר בסוף השבוע ראש ממשלת טורקיה לעבר ישראל, חושפת אנקרה שיניים כעת גם לעבר האיחוד האירופי ומאיימת להביא לנתק ביחסים בינה לבין המדינות החברות בו. הסיבה לכך היא הזעם בממשל הטורקי על הכוונה להפוך את היריבה המרה קפריסין לנשיאה התורנית של האיחוד האירופי בשנה הבאה.

בין קפריסין לבין טורקיה שורר סכסוך עז סביב השליטה בחלקו הצפוני של האי, כמדינה דה-פקטו בחסות טורקית, ללא הכרה בינלאומית ובניגוד להוראות החוק הבינלאומי.

שר החוץ הטורקיה, אחמט דבוטאולו, כינה את קפריסין הרשמי כ"צד היווני של האי" ואיים כי אם שלטונותיו "יקבלו לידיהם את נשיאות האיחוד האירופי ביולי הבא, יהיו למהלך משמעויות מרחיקות לכת. זה יביא לא רק למבוי סתום במגעים על עתיד השליטה באי, אלא גם לצעד המתבקש של הקפאת היחסים בין טורקיה לבין האיחוד".

היחסים בין טורקיה לבין האיחוד האירופי מתוחים ביותר בשנים האחרונות, על רקע המגעים לצירופה אליו. אלה עלו בתוהו בשל טענות באיחוד על הפרת זכויות האדם בטורקיה, אך בין היתר גם סביב המדינה הלא-חוקית המתקיימת בצפונה של קפריסין מאז פלישת צבא טורקיה לאזור ב-1974.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת