האם קדאפי מתכוון לפרוש מהשלטון?

שר החוץ הצרפתי מפתיע הערב ואומר כי קבל מסר משליחיו של שליט לוב, לפיו קדאפי מוכן לעזוב את השלטון. צרפת מובילה את מתקפת נאט"ו על לוב והשר ז'ופה אומר כי הדרך היחידה להפסיק המתקפה היא רק פרישתו של הרודן

קדאפי. מתכוון לעזוב? (רויטרס)

שר החוץ הצרפתי הפתיע היום כשאמר כי קיבל מסר משליחיו של שליט לוב מועמר קדאפי, לפיו הרודן "מוכן לעזוב", כלשונו. השר אלן ז'ופה אמר שלמרות שאין מגעים רשמיים, "המשטר בלוב שולח מסרים לכל מקום - לטורקיה, לניו יורק, לפריז, וקיבלנו מסרים על פיהם קדאפי מוכן לעזוב".

צרפת היא המדינה שמובילה את המבצע של נאט"ו בלוב ופועלת תחת מנדט שניתן לה מהאו"ם במסגרת ההגנה על האזרחים בלוב שמאסו במשטר ששולט במדינה הצפון מערב אפריקנית, יותר מארבעה עשורים.

אתמול פגעה נאט"ו בכמה מהמטרות הבולטות במערב לוב, ביניהן מחסן חימוש צבאי, שלושה בסיסים וכלי רכב רבים. בקהילה הבינלאומית מדגישים שפרישתו של קדאפי היא תנאי הכרחי להפסקת הפעולה הצבאית שהחלה במרץ האחרון. שר החוץ הצרפתי טוען כי "יש קונצנזוס על הדרך לסיום המשבר, קדאפי מוכרח לפרוש מהשלטון".

לדבריו של ז'ופה, השאלה היא לא האם קדאפי יעזוב את השלטון, אלא איך הוא יעזוב ומתי. במקביל, הפרלמנט הצרפתי אישר הערב את המשך מימונו של המבצע הצבאי בלוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת