"אוצר רפואי" התגלה בספינה בת 2,000 שנה

136 קופסאות עץ אטומות התגלו לאחרונה בתיבה על סיפונה של ספינה עתיקה שטבעה בשנת 130 לפני הספירה, ובתוכן נמצא אוצר בלתי צפוי: טבליות צמחים, הממצא הרפואי העתיק ביותר שנמצא אי פעם. הטבליות מכילות בעיקר "תרופות סבתא" כמו סלרי, בצל, גזר, כרוב ופטרוזיליה, ועשויות לסייע גם למחקר הרפואי המודרני

הריסות הספינה העתיקה העלו אוצר רפואי. אי (חדשות 2)

תיבת עץ שהתגלתה על סיפונה של ספינה עתיקה שטבעה לפני 2,000 שנה חשפה סודות רפואיים מהעבר - שעשויים לסייע גם לרפואה המודרנית.

התיבה הכילה גלולות שעשויות מתמציות ירקות, עשבים וצמחים כמו סלרי, בצל, גזר, כרוב, אלפלפא, ערמונים, פטרוזיליה, כובע הנזיר, צנון, היביסקוס ואכילאה. הטבליות היו ארוזות כל כך טוב, שבאורח נס הן שרדו מתחת למים יותר מאלפיים שנה.

"האוצר הרפואי" נמצא בתוך 136 קופסאות עץ אטומות בברזל, על סיפונה של ספינת מסחר שטבעה סביב שנת 130 לפני הספירה, מול חופי איטליה. מדענים מאמינים שהשתמשו בטבליות כדי לטפל בבעיות גסטרולוגיות מהן סבלו המלחים, כמו דיזנטריה.

"עדיין ניתן לראות את הסיבים"

"זה ממצא מדהים. הן נאטמו טוב מאוד", הסביר ד"ר אליין טוויד מהמכון הביולוגי "סמית'סוניאן" בוושינגטון, ארה"ב לעיתון ה"טלגרף" הבריטי. "הצמחים והירקות כנראה רוסקו בעלי ומכתש, עדיין ניתן לראות את הסיבים. הטבליות מכילות גם חימר, בו משתמשים גם היום לטיפול בבעיות מסוג זה".

מדובר בממצא הארכיאולוגי העתיק ביותר של אמצעים רפואיים. ככל הנראה, הטבליות נבלעו בעזרת יין או מים, או הורטבו ונמרחו על העור לטיפול בדלקות וחתכים.

היסטוריונים מאמינים שנוכחותה של התיבה הרפואית מצביעה על כך שהיה רופא על סיפון הספינה, או לפחות אדם מיומן בעזרה ראשונה. התיבה הכילה גם תרבדים, כוסות, ועלי ומכתש.

מה שהיה בכתבים - יושם גם בפועל

"אנו עדיין לא יודעים אם מדובר בספינה רומאית, יוונית או פיניקית", אמר ד"ר טוויד. "כמו כן לא ברור אם היה מדובר במסחר ארוך טווח לאורך הים התיכון, או בכלי שיט חופי".

לדבריו, התגלית מצביעה על כך שהידע הרפואי שנחשף בכתבים היוונים העתיקים ומאוחר יותר הופיע גם אצל המלומדים הרומאים, יושם הלכה למעשה בתקופת אימפריה הרומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת