ארה"ב: "תבוסת אל-קאידה - במרחק השגה"

קצת יותר מחודשיים אחרי חיסול המבוקש מס' 1, אוסמה בן לאדן, מגיע שר ההגנה האמריקני החדש לביקור פתע באפגניסטן, ושם מבטיח: "אנחנו לא רחוקים מהנחלת תבוסה אסטרטגית לאל-קאעידה". פנטה, לשעבר ראש ה-CIA, הצהיר עוד כי "אחרי מה שקרה עם בן לאדן, זה הרגע להציב את הלחץ הכי גדול עליהם"

פנטה באפגניסטן, לצד מפקד כוחות ארה"ב

שר ההגנה האמריקני החדש ליאון פנטה אומר בביקור ראשון באפגניסטן כי "תבוסה אסטרטגית של אל-קאעידה היא במרחק השגה", וכי הפוקוס של פעולות צבא ארה"ב הצטמצם ללכידת או חיסול 10 עד 20 מנהיגים של ארגון הטרור בפקיסטן, סומליה ותימן.

פנטה, שנכנס לתפקידו החדש במשרד ההגנה ב-1 ביולי, שוחח עם עיתונאים במטוס לראשונה טרם הגעתו לביקור פתע בקאבול בירת אפגניסטן. בתפקידו הקודם כראש ה-CIA, היה פנטה מי שניהל את המרדף אחר אוסמה בן לאדן, שהסתיים בחיסול המבוקש מס' 1.

"ברור שעשינו צעד חשוב ביותר בכך שנפטרנו מבן לאדן", אמר פנטה. "אבל אני משוכנע שאנחנו לא רחוקים מלהביס את אל-קאעידה באופן אסטרטגי. אני מקווה שנוכל להתמקד בזאת, תוך עבודה יחד עם הסוכנות הקודמת שלי".

מסמכים שנלקחו מהבית בו חוסל בן לאדן חשפו את מצבו הכלכלי הקשה של אל-קאעידה ואת הלחץ בו נמצא הארגון לאור החיסולים של ראשיו שמבצעים האמריקנים. "אני חושב שעכשיו, אחרי מה שקרה עם בן לאדן, זה הרגע להציב את הלחץ הכי גדול עליהם", אמר שר ההגנה החדש. "אני מאמין שאם נמשיך במאמץ הזה, אנחנו באמת יכולים לחתוך את אל-קאעידה כאיום למדינה הזאת".

פנטה סירב לחשוף את שמות מנהיגי אל-קאעידה אחריהם עוקבת ארה"ב, אבל הודה שרבים מהם מופיעים ברשימת המבוקשים האמריקנית מזה שנים. פנטה הצביע על שניים מהם, איימן אל-זוואהירי – שהוכתר כ"יורשו" של בן לאדן, ואנואר אל-אוולאקי - המסתתר בתימן, כמטרות הבאות שלו. "אתה אף פעם לא יודע עם החבר'ה האלה", אמר פנטה, "אבל המודיעין הכי טוב שיש לנו הוא שזוואהירי מסתתר איפשהו בפקיסטן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת