היסטוריה: דרום סודן חוגגת עצמאות

אחרי שפיכות דמים ארוכת שנים והכרעה ברורה במשאל העם, הפך חלקה הדרומי של סודן למדינה עצמאית ונפרדת מהאזור הצפוני הערבי. עם ההכרזה הרשמית, עטתה הבירה החדשה ג'ובה אווירת חג. יו"ר הפרלמנט הקריא את הכרזת העצמאות ונשיא דרום סודן סלבה קיר הושבע לתפקיד. ארצות הברית והאיחוד האירופי הכירו רשמית במדינה החדשה

בטקס חגיגי שנערך היום בהשתתפות מנהיגים מכל רחבי העולם, נפרדה דרום סודן מהצפון המוסלמי, והכריזה על עצמאותה. לאחר למעלה מ-50 שנים של מלחמת אזרחים עקובה מדם, שגבתה את חייהם של מיליונים, הצטרפה דרום סודן למשפחת האומות, כמדינה ה-193 באומות המאוחדות.

נשיא דרום סודן סלבה קיר עמד לצד יריבו מימי מלחמת האזרחים, נשיא סודן עומאר אל-בשיר, בטקס שציין את הולדת האומה החדשה. בהתחלה עוד ניסו כוחות הביטחון לשלוט ברחובות הבירה החדשה ג'ובה, אבל מהר נסוגו כשהקהל הצוהל התהלך ברחבי העיר במהלך הלילה והיום כשהוא מנופף בדגלים ושר: "חופש לדרום סודן, חופש לדרום סודן".

חלק מהמורדים כמעט התעלפו מהחום הכבד בעודם מאזינים ליו"ר הפרלמנט של דרום סודן ג'יימס וואני איגה, מקריא את הכרזת העצמאות: "אנחנו, הנציגים שנבחרו דמוקרטית על ידי העם, מכריזים בזאת על דרום סודן כמדינה ריבונית ועצמאית". בסיום דבריו הורד מהתורן דגלה של סודן ונתלה דגלה החדש של המדינה שזה עתה נולדה, כשברקע מושמע ההמנון החדש.סלבה קיר הושבע לתפקיד נשיאה הראשון של דרום סודן באופן רשמי מול קהל שלא הסתיר את התרגשותו. "עשינו זאת, עשינו זאת", אמר אחד מצופי טקס העצמאות שנערך בעיר ג'ובה וחיבק את האישה שלצידו. במקום שררה אווירת קרנבל כשקבוצות ריקוד תופפו והניפו מגנים באוויר.

נשיא צפון סודן, עומר אל-בשיר, בירך בנאומו את אזרחי דרום סודן. "אנו מברכים את אחינו בדרום על הקמת מדינתם החדשה", אמר אל-בשיר כשהוא פונה לאלפי תושבי הדרום המשתתפים בטקס. "יש לכבד את רצונם של בני הדרום", הכריז הנשיא מהשכנה הצפונית.

אחריו עלה לנאום נשיא דרום סודן סלבה קיר. הנשיא שזה עתה הושבע לתפקיד הציע חנינה לקבוצות החמושות מהצפון שפעלו נגד ממשלתו והבטיח להביא שלום לאזורי הגבול בין שתי המדינות. "אני רוצה לנצל הזדמנות זו להכריז על חנינה לכל אותם אלה שהשתמשו בנשק נגד סודן", אמר הנשיא המושבע הטרי. "אני רוצה להבטיח לתושבי אביי, דרפור והאזור שלא שכחנו אותם. כשאתם בוכים, אנחנו בוכים. אני מבטיח לכם שנמצא שלום הוגן לכולם", הוסיף קיר וציין כי יעבוד בשיתוף עם נשיא צפון סודן אל באשיר על מנת לממש את הבטחותיו.

ארה"ב והאיחוד האירופי הכירו בדרום סודן כמדינה עצמאית

"אני מאוד מרוצה", אמר ג'ומה קריליו בן ה-47 כשהוא מחזיק את בנו על כתפיו. אתה רוצה להיות אזרח סוג ב'? לא! אני רוצה להיות אזרח מן השורה במדינה שלי", הוסיף קריליו המאושר.

נוכחותו של נשיא סודן, שכעת נותר נשיאה של צפון סודן בלבד, הינה משמעותית ומסמלת על הפגנת רצון טוב מצד הצפון. בטקס נכחו מנהיגיהם של כ-30 מדינות אפריקניות וכן מזכ"ל האו"ם באן קי מון שאמר כי יעמוד לצד המדינה החדשה.

ברק אובמה שלח ברכות והודיע על הכרתה של ארצות הברית במדינה החדשה כמדינה עצמאית. "אני גאה להכריז שארצות הברית מכירה באופן רשמי ברפובליקה של דרום סודן כמדינה ריבונית ועצמאית החל מהיום, תשעה ביולי 2011", אמר אובמה. "היום הוא תזכורת שגם אחרי חשכת המלחמה, התקווה לשחר חדש היא אפשרית", הוסיף הנשיא האמריקני.

גם האיחוד האירופי הכיר במדינה החדשה של דרום סודן. בהודעה רשמית שיצאה מבריסל שיבח האיחוד האירופי את ממשלת סודן על החלטתה להכיר בדרום סודן ללא עיכוב. "האיחוד האירופי תמך בעקביות ביישום הסכם השלום משנת 2005 ובזכותה של דרום סודן להגדרה עצמית", לשון ההודעה.

בחודש ינואר האחרון התקיים במדינה משאל עם, שבו נקבע ברוב מובהק כי המדינה תתפצל לחלקה הדרומי ולחלקה הצפוני. עם זאת, חשוב לדעת שמדובר אולי במדינה הנחשלת ביותר בעולם, שמרבית תושביה אינם יודעים קרוא וכתוב, וכמעט שאין בה תשתיות בסיסיות ביותר.

אתמול, יממה לפני ההכרזה, החליטה מועצת הביטחון של האו"ם להציב 7,000 משקיפים לאורך גבולות הרפובליקה של דרום סודן, ולהוסיף 900 שוטרים לאבטחת המדינה הטרייה. בתום ההכרזה תחליט מועצת הביטחון של האו"ם האם להמליץ לאו"ם לצרף את המדינה החדשה כחברה בשורותיו.

השמחה סביב ההחלטה הגיעה גם לתל אביב

השמחה סביב ההחלטה לפצל בין הדרום והצפון בסודן בחודש ינואר האחרון, הגיעה גם לתל אביב ושם חגגו הפליטים הסודנים את העצמאות המתקרבת אל מחוזות הדרום.

בעבר סייעה ישראל לא מעט בנשק ובאימונים למורדים הדרומיים, ובעולם הערבי חוששים עכשיו שהמדינה החדשה תקשור יחסים עם ישראל. נשיא סודן עצמו כבר התבטא בנושא ואמר כי הוא משלים עם הופעת ידידה חדשה לישראל בלב אפריקה.

"ישנן מדינות שכנות שמקיימות קשרים עם ישראל ויש בהן שגרירות ישראלית", אמר בחודש ינואר האחרון נשיא סודן עומר אל-בשיר. "זהו עניין פנימי שאינו נוגע לנו. כל עוד הנוכחות הישראלית לא תבקש לפגוע בצפון, ולא ייעשה בה שימוש לפעולות נגד הצפון".

במשרד החוץ בירושלים יכולים ככל הנראה כבר להתחיל לחפש שגריר שיהיה נציגנו הראשון במדינה החדשה.

 רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק