יוון: תכנית הצנע אושרה בפרלמנט, ההמונים הפגינו ברחובות

הישג לראש הממשלה היווני פפנדראו, עם אישור החלק הראשון של תכנית הקיצוצים החדשה בהיקף של 78 מיליארד אירו. 154 חברי פרלמנט הצביעו בעד, 140 נגד. עשרות אלפים הפגינו מחוץ לפרלמנט, השליכו אבנים ובקבוקי תבערה, המשטרה הגיבה בירי גז מדמיע

הפרלמנט היווני אישר את החלק הראשון של תכנית הקיצוצים של ראש הממשלה פפנדראו - תכנית הצנע הממשלתית ל-5 השנים הקרובות בהיקף של 78 מיליארד אירו - שהוכתבה למדינה על ידי האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. מחוץ לבית הפרלמנט בכיכר סינטגמה מתקיימות הפגנות אלימות בהשתתפות עשרות אלפים.

ראש הממשלה פפנדראו נהנה בהצבעה היום מרוב של 154 חברי פרלמנט שהצביעו בעד, לעומת 140 נציגים שהתנגדו. 5 חברי פרלמנט נמנעו. לקראת ההצבעה אמר ראש הממשלה: "חייבים לשמור על יוון - בכל מחיר". הוא הודיע כי בזמן ההצבעה, ייחסמו כל הכניסות והיציאות בפרלמנט.

עשרות אלפי מפגינים זועמים מכונסים סביב בניין הפרלמנט, שורפים פחי זבל ומשליכים בקבוקי תבערה לעבר אלפי השוטרים סביב בניין הפרלמנט. מארגני ההפגנות אומרים שהם לא יתנו להעביר את תכנית הקיצוצים, ומאיימים במהומות חסרות תקדים. ההפגנות הוסלמו בצהריים ומפגינים החלו ליידות אבנים לעבר הפרלמנט, תוך שכוחות הביטחון מגיבים בירי גז מדמיע.

פאפנדראו חשש מעריקים של הרגע האחרון

ראש הממשלה היווני מודאג מהמהומות מחוץ לפרלמנט, אבל מה שהדיר שינה מעיניו ומעיני ראשי הבנק היה החשש שחלק מחברי הקואליציה ותומכיו בפרלמנט (155 מ-300 החברים) יעמידו קשיים של הרגע האחרון ויציבו תנאים לפני ההצבעה, הכוללת כמה סעיפים שמוגדרים "מוקשים", ביניהם מכירת נכסים של המדינה והעלאת המיסים.

"יוון תישאר ללא מזומנים בתוך שבועות", הודיע ראש הממשלה גאורג פאפנדראו שחושש לפתוח את השנה הבאה ללא תקציב. בסופו של דבר אושר היום החלק הראשון של הקיצוצים, ומחר צפוי הפרלמנט להצביע על החלק השני של התכנית.

התוכנית, בהיקף כולל של 78 מיליארד אירו (הפרטות ב-50 מיליארד אירו וקיצוצים ב-28 מיליארד אירו), כבר מזמן אינה נוגעת רק לעם היווני, אלא למערכת הפיננסית העולמית כולה. נגיד הבנק המרכזי של יוון הדגיש היום את הדרמטיות בהצבעת הפרלמנט כשאמר: "אי-אישור התוכנית תהיה בבחינת התאבדות". כותרות העיתונים הגדולים ביוון הבוקר אומרות הכל: "אתונה שוב בגיהנום"; "אתונה מצביעה בדמעות".

בהכנת הידיעה השתתף גיא קצוביץ' מ"גלובס"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת