צפו: רבבות בני אדם מתעמתים עם המשטרה ביוון

עשרות אלפי מפגינים יוונים יצאו היום לרחובות הבירה אתונה במחאה על תכנית הקיצוצים הכואבת אותה מנסה ראש הממשלה פאפנדראו להעביר. המפגינים משליכים אבנים ובקבוקים לעבר השוטרים - שמגיבים בירי של רימוני גז

מהומות אלימות ביוון: יותר מ-5,000 שוטרים פרוסים מול הפרלמנט בכיכר סינטגמה שבמרכז הבירה אתונה. למקום הגיעו עשרות אלפי מפגינים, המתנגדים להפרטה ומאשימים את השחיתות במדינה בפגיעה האנושה בכלכלת יוון.

במהלך עימותים בין המפגינים לכוחות המשטרה, נורו רימוני גז לעבר קבוצת מפגינים שזרקו בקבוקים ואבנים. המפגינים אוחזים שלטים ועליהם הכיתוב: "הבנקאים הם חזירים לא העובדים", וטוענים כי לא המדיניות הסוציאליסטית של המדינה היא שגרמה למצב העגום.

הפרלמנט היווני יצביע השבוע על קבלת חבילת הסיוע שתיאלץ את היוונים לקצץ בהוצאות בייבוא, להעלות את המיסים, לקצץ בקרנות הפנסיה של העובדים ולעודד הפרטה של הגופים הציבוריים שעדיין נמצאים בידי הממשל.

"ההזדמנות האחרונה של יוון לשוב לעמוד על רגליה"

ארגון העובדים הממשלתי שמייצג לפחות חצי מיליון עובדים, וארגוני העובדים בסקטור הפרטי שמייצגים כ-2מיליון עובדים, מבטיחים ימים של מהומות לקראת ההצבעה. לדבריהם, רחובות הבירה יתמלאו בפעילים, בתי הספר והשירותים הרפואיים ייסגרו ועסקים רבים נוספים כמו בנקים וחנויות לא ייפתחו בימים הקרובים.

ראש ממשלת יוון גאורג פאפנדראו, פנה אמש למחוקקים היוונים בבקשה לתמוך ברפורמות בהצבעות שיערכו ביום רביעי וחמישי הקרובים. "זו ההזדמנות האחרונה של יוון לשוב ולעמוד על רגליה", הוא אמר.

למרות שלמפלגתו של פאפנדראו (המפלגה הסוציאליסטית) יש רוב בפרלמנט, 155 מחוקקים מתוך 300 המושבים בפרלמנט, חלק מחברי הפרלמנט היווני מזהים את ההזדמנות ומאיימים להצביע נגד הממשלה, עם דרישות בנושאים כאלה ואחרים.יוון חווה עכשיו את המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז 1970, עם אחוזי אבטלה שוברי שיאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת