אובמה: נחזיר את חיילנו מאפגניסטן

נשיא ארה"ב ברק אובמה הכריז הלילה כי בכוונתו להחזיר את חיילי הצבא האמריקני שמוצבים מזה עשור במדבר האפגני הביתה. לדבריו: "עלינו להתמקד בבניית האומה כאן בבית". לאחר חיסול בן לאדן התחושה בארה"ב שהמטרה הושגה וכי ניתן לצמצם את הכוחות. בכירים בצבא האמריקני: "הנסיגה מסוכנת ועלולה לבטל את המטרות שהושגו כבר"

אובמה: "הסוף ללחימה באפגניסטן" (חדשות 2)

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע הלילה בנאומו שבכוונתו לשים סוף לשהות הצבא האמריקני באפגניסטן. מדובר בצעד ראשון לקראת סיום הלחימה הארוכה. בנאומו ציין אובמה כי 10,000 חיילים אמריקנים צפויים לשוב לביתם עד לסוף השנה, ו-23 אלף חיילים נוספים יחזרו לאדמת אמריקה עד לסוף קיץ 2012.

הצבא האמריקני מוביל את כוחות נאט"ו במלחמה באפגניסטן מאז אירועי ספטמבר 2001. מטרת הלחימה הייתה בניהול מצוד אחר פעילי ארגון הטרור אל קעידה שמצאו מחסה בשטח המדינה. במהלך הלחימה נהרגו כמעט כ-1,600 חיילים אמריקנים.

"עשרות אלפי חיילנו יצאו ללחימה באזורים מרוחקים מהבית בכדי לתקן את התמונה הגלובלית המעוותת שבפניה עמד העולם אחרי אירועי ה-11 בספטמבר 2001", אמר הנשיא והדגיש: " הגיע הזמן להתמקד בבניית האומה בבית".

במהלך שנת 2009 שלח אובמה עשרות אלפי חיילים נוספים לאדמת אפגניסטן בכדי להשלים את המצוד אחר פעילי הטליבן, באותה העת הבטיח הנשיא כי עד שנת 2010 ידאג להשיב את אותם החיילים חזרה לארה"ב. הצעד לא התאפשר בשל ביקורת חריפה מבית שטענה כי נסיגה פתאומית של הצבא האמריקני מאפגניסטן עלולה להיות מסוכנת למדי ולהביא לאובדן ההישגים שהושגו עד כה.

בכירים בצבא האמריקני תומכים בנסיגה מצומצמת בלבד

ראשי הצבא ובכירי משרד ההגנה האמריקני תומכים בנסיגה מצומצמת יחסית ומאמינים שעל החיילים שנשלחו בסוף שנת 2009 ובשנת 2010 להישאר באפגניסטן למשך שנה נוספת.

מפקד הכוחות היוצא גנרל דיוויד פטראוס שוחח עם אובמה בשבוע שעבר והזהיר שנסיגה רחבה ומואצת עלולה לפגוע בהישגים הרבים שהושגו בשנים האחרונות. לדבריו יש להחזיר הביתה מספר חיילים שלא יעלה על 5,000 בשלב הראשוני.

הדיונים על הנסיגה נערכים במקביל להודעת נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי, כי ארה"ב ובעלות בריתה דנות עם נציגי הטליבן במטרה למצוא פתרון לסיומה של הלחימה שנמשכת בעשור האחרון.

התמונה השתנתה מאז חיסול בן לאדן

הויכוח בוושינגטון לגבי נסיגת הצבא מאפגניסטן קיבל תפנית לאחר חיסול מנהיג ארגון אל קעידה אוסמה בן לאדן בפקיסטן בחודש שעבר. בנוסף, היו כאלה שטענו כי הממשל של אובמה חייב לצמצם את הפעילות שלו באפגניסטן בכדי למנוע פגיעה באוכלוסיות המוחלשות באזור.

"אין בכוונתנו להפוך את אפגניסטן למקום המושלם, אנחנו לא משטרה ולא נשמור על הסדר ברחובותיה", אמר הנשיא האמריקני והדגיש: "זו אחריותה של ממשלת אפגניסטן".

אובמה ציין כי מדינתו תמשיך לתמוך במאמצים לקדם הסדר מדיני עם הטליבן. גורמים רשמיים בארה"ב מאמינים כי ניתן יהיה אפילו להשיג הסכם שלום בעתיד הרחוק.

סקר שפורסם במהלך השבוע בארה"ב קבע כי 56% מהציבור האמריקני בעד נסיגה מיידית של הכוחות מאפגניסטן והחזרתם הביתה במהירות האפשרית. הנשיא מודע לנתונים הללו, וקמפיין הבחירות שלו לשנת 2012 תואם לכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת