ארדואן: "העם נתן לנו לגיטימציה לערוך שינויים בחוקה"

תוצאות האמת מהבחירות בטורקיה קובעות: ארדואן ניצח, אך לא זכה לרוב מוחלט. מפלגתו של ראש הממשלה, ה-AKP , זכתה ב-49.9% מהקולות - מה שמקנה לו ניצחון, אך ללא השגת מטרתו העיקרית: שני שליש ממושבי הפרלמנט. אלפים הגיעו לשמוע את נאום הניצחון של ארדואן בו הבטיח לדון עם האופוזיציה על שינויים בחוקה

טורקיה בחרה שוב - ארדואן (רויטרס)

מפלגת השלטון הטורקית ניצחה בבחירות - ללא השגת רוב מוחלט בפרלמנט, מה שעשוי היה להעניק לארדואן שלטון ללא שותפות קואליציוניות ויכולת לשנות את החוקה כרצונו. לפי תוצאות האמת זכה ארדואן ב-49.9% מקולות הבוחרים, שיקנו לו 325 מושבים בפרלמנט – רוב, אך לא הרוב הדרוש לביצוע השינויים בחוקה ללא משאל עם. עם זאת, ארדואן מכריז הערב בנאום הניצחון: "העם נתן לנו לגיטימציה לערוך שינויים בחוקה".

אלפים מתומכי מפלגת השלטון באו לחזות בנאום הניצחון של ראש הממשלה ארדואן, וחגגו מול משרדי המפלגה באנקרה הבירה. את החגיגות העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

"העם נתן לנו לגיטימציה להרכיב חוקה חדשה, בדרך של הסכמה ומשא ומתן", אמר ארדואן מול משתתפי מפגן הניצחון. "אנחנו נדון עם מפלגות האופוזיציה על שינוי החוקה".

ארדואן זכה ל-49.9% מהקולות

הקלפיות במדינה נסגרו בשעה 17:00 (שעון ישראל), ורשת הטלוויזיה הטורקית מדווחת כי על פי ספירת 99.7% מהקולות, מפלגתו של ארדואן, ה-AKP, זכתה לרוב של 49.9% מהמצביעים.

תנועת המרכז - האופוזיציה העיקרית למפלגתו של ארדואן, ה-CHP, זכתה ב-25.9% מהקולות, ואילו המפלגה הלאומית, ה-MHP, קיבלה 13% מפתקי הצבעה - למעלה מ-10% המהווים את אחוז החסימה לכניסה לפרלמנט.

"זהו זמן העם לדבר"

74 מיליון אזרחי טורקיה היו זכאים להצביע במערכת הבחירות הנוכחית, שהחזירה את ארדואן לשלטון לכהונה שלישית. מטרתו של ארדואן בבחירות הנוכחיות - שלא הושגה - הייתה להיבחר כנשיא בעל סמכויות ביצועיות. הוא רוצה להסיר את כל המגבלות המוטלות עדיין בטורקיה על פולחן דתי, איסלאמי כמובן. לשם כך הוא היה צריך לשנות את החוקה. כדי לעשות מהלך מורכב שכזה הוא היה זקוק לרוב של שני שלישים מהמושבים בפרלמנט, המונה 550 נציגים (כלומר 367 נציגים). רק כך הוא יכול היה לשנות את החוקה כחפצו ולעצב אותה בצלמו ובדמותו.

ארדואן הצביע הבוקר בבית ספר באיסטנבול, ואמר לכלי התקשורת מיד לאחר מכן: "זהו הזמן בו העם מדבר, אני מקווה שהבחירות יתרמו לשלום, לזכויות ולחופש". לצידו עמדו רעייתו ובתו, עם כיסויי ראש על ראשן.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת