טורקיה בוחרת: ארדואן בא לקלפי והתקבל בתשואות

ראש הממשלה הנוכחי שצפוי לזכות לכהונה שלישית הגיע להצביע באיסטנבול והתקבל בתשואות על ידי תומכים רבים. הוא נכנס לשלשל את הפתק מחוייך, יחד עם רעייתו. מה שבכל זאת מטריד אותו רצונו לזכות בשני-שלישים מהמושבים בפרלמנט, מה שיאפשר לו לחולל שינויים מרחיקי לכת בחוקה ובאופיה החילוני של ארצו

יום הבחירות בטורקיה כבר נמצא בעיצומו, ורג'פ טאיפ ארדואן - אחד מבין 50 מיליוני הטורקים בעלי זכות הבחירה וראש הממשלה המכהן הגיע גם הוא למלא את חובתו הדמוקרטית. מי שלפי כל ההערכות יוכתר עוד הערב כזוכה בהתמודדות וימשיך לכהונה שלישית רצופה הגיע להצביע בקלפי באיסטנבול, כשהוא מלווה באשתו.

ארדואן התקבל בפתח המבנה כשהמונים מתומכיו הריעו לו ונכנס מחוייך לשלשל את הפתק ובו הסימן המייצג את "מפלגת הצדק והפיתוח" שהוא עומד בראשה.

ההצבעה תינעל ב-17:00 - אז יתפרסמו תוצאות המדגמים באשר לזהות 550 חברי הפרלמנט החדשים ובאשר לזוכה בתפקיד ראש הממשלה.

ניצחונו של ארדואן נראה אומנם מובטח, אך שאיפתו היא כי "מפלגת הצדק והפיתוח" האיסלאמית שבראשה הוא עומד תזכה בשני-שלישים מבין המושבים בפרלמנט - מה שייאפשר לו לבצע שינויים מרחיקי לכת בחוקת טורקיה ולכרסם עוד יותר באופיה החילוני. בשעות הצהריים הגיע ארדואן לקלפי באיסטנבול כשהוא מלווה באשתו לתת את קולו. הוא נראה מחויך, במיוחד אחרי שהמונים מתומכיו הריעו לו עם בואו.

פרשנות: האם ייזכה ארדואן לרוב מוחלט, ואיזה הפתעות הוא מכין? / ערד ניר

מי שעלול למנוע מארדואן לממש את שאיפותיו הוא מנהיג האופוזיציה והעומד בראשה של "המפלגה העממית הרפובליקנית", כמאל קיליצ'דראולו, שהוא ויתר מתנגדיו של ארדואן ודרכו מבין 15 המתמודדים על הנהגת טורקיה עלולים להוות גוש חוסם שיסכל כל ניסיון לערוך שינויים בחוקה.

לפי החלוקה האזורית בטורקיה, תיוצג איסטנבול בפרלמנט ב-85 צירים. אנקרה, לעומת זאת, תיוצג ב-31. רבים מבין המחוזות הקטנים במדינה ייוצגו על ידי ציר אחד.

נשיא טורקיה, עבדאללה גול, קרא ביום שישי האחרון לאזרחי ארצו לצאת מהבית, להגיע לקלפיות ולממש את חובתם הדמוקרטית. לפי ההתנהלות בעבר, לא נראה שיש לו סיבה אמיתית לדאגה: במערכת הבחירות הקודמת ב-2007, אז נבחר ארדואן לכהונתו השנייה, הצביעו לא לפחות מ-85% מבין אזרחי טורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק