האו"ם יצביע עד סוף השבוע על גינוי סוריה, רוסיה מתנגדת

חברות מועצת הביטחון התכנסו בדלתיים סגורות לדיון בהצעה הבריטית-צרפתית לגינוי דיכוי האזרחים האלים בסוריה שהביא עד כה לכ-1,300 הרוגים - אולם רוסיה, בשלב זה, מתנגדת. "מוסקבה חוששת שהחלטה לא תביא שקט למדינה", אמר שגריר רוסיה באו"ם. המדינות יתכנסו שוב היום לדיון וינסו לקדם הצבעה עד סוף השבוע

האם רוסיה תטרפד את הגינוי לבשאר אסד? מועצת הביטחון של האו"ם דנה הלילה בדלתיים סגורות בהצעה הבריטית-צרפתית הכוללת גינוי חריף לסוריה בשל הדיכוי האכזרי של מתנגדי הנשיא אסד, אולם שגריר רוסיה למועצת הביטחון הודיע כי ארצו אינה תומכת באימוץ החלטה שתגנה את סוריה. בשלב זה טרם הגיעו חברות מועצת הביטחון להסכמה, ונציגיה ייפגשו שוב היום בניסיון להביא את ההחלטה להצבעה כבר בסוף השבוע.

שגריר בריטניה באו"ם, ליאל גרנט, שיתף בתוכן ההצעה שהעלו מדינות אירופה בתמיכת ארצות הברית. "ההחלטה דורשת מסוריה הפסקה מיידית של האלימות ומגנה את הפיגעה המתמשכת בזכויות אדם", אמר השגריר. "אנו קוראים לרשויות בסוריה להסיר את המצור מעל ערי סוריה ולקדם את השאיפות הלגיטימיות של אזרחי המדינה". גרנט הוסיף כי "ההחלטה קוראת לכל המדינות לגלות ערנות למתרחש במדינה ולמנוע אספקת נשק לנשיא סוריה אסד".
  

למרות מאמצי שכנוע משמעותיים שנעשים במסדרונות מטה האו"ם בניו יורק, ההערכה היא שגם אם תאושר הצעת ההחלטה - היא לא תלווה בהחרפת הסנקציות אלא בגינוי מילולי בלבד.

בשלב זה רוסיה מתנגדת לגינוי וצפויה להטיל וטו על טיוטת ההחלטה. "ממשלתי אינה משוכנעת שההצעה תוכל לבסס דיאלוג ותוביל להסדר פוליטי", אמר שגריר רוסיה באו"ם ויטלי צ'ורקין והוסיף כי "מוסקבה מודאגת שלהחלטה תהיה את ההשפעה ההפוכה".

אתמול אמר ראש ממשלת בריטניה דיויד קמרון כי בריטניה וצרפת מתנגדות לפעולות של נשיא סוריה בשאר אסד וממשלו, כי הן מציעות שמועצת הביטחון תחליט לגנות את הדיכוי, תנקוט בפעולות הומניטאריות ותדרוש מהממשל לשאת באחריות למעשיו.

"אם מישהו יצביע נגד הצעת ההחלטה הזו או ינסה להטיל וטו - זה יהיה על אחריותו בלבד", אמר קמרון. הצעת ההחלטה מגיעה בנפרד מהצעדים אותם מתכננים לנקוט בנוגע לתכנית הגרעין של סוריה. ארצות הברית ובנות בריתה דוחפות להכשיל שיתוף פעולה בין סוריה לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), למרות התנגדותה של סוריה.

דובר משרד החוץ הצרפתי ברנרד ואלרו כתב אתמול בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט של המשרד כי "הגיע הרגע בו הקהילה הבין-לאומית צריכה להטיל אחריות בנוגע להחלטת המשטר הסורי להמשיך ולהגביר השימוש בכוח ודיכוי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת