אירן תשלש את כמות העשרת האורניום לצורך דלק גרעיני

20% מכמות העשרת האורניום בכור בנתנז תועבר לכור הסודי בפורדו, זאת לצורך הגדלה של פי שלושה בהעשרת האורניום לצורך הפקת דלק גרעיני, כך הצהיר היום דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית במדינה. כחלק מהמעבר לכור, שהתגלה רק ב-2009, יותקנו במקום צנטריפוגות מתקדמות

אחמדינג'אד מבקר בכור בנתנז (רויטרס)

אירן תעביר את פעילות העשרת האורניום ברמה גבוהה מהכור בנתנז לכור אחר בפורדו, זאת על מנת לשלש את הפקת כמויות הדלק הגרעיני, כך דיווחה היום תחנת הטלוויזיה הרשמית במדינה.

"תחת הפיקוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית בכוונתנו להעביר 20 אחוזים מפעילות העשרת האורניום לפורדו", אמר ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן פריידון עבסי-דבאני לכתב הטלוויזיה.

כחלק ממעבר העשרת האורניום לפורדו, בכוונת האירנים להתקין במקום צנטריפוגות מתקדמות שיסייעו בהגדלת התפוקה. מדובר בהפרה של הסנקציות שהוטלו על המדינה על ידי ארצות הברית.

הכור בפורדו הוא מתחם שנשמר בסוד והתגלה על ידי העולם רק בשנת 2009. סמוך לכור הוקם מתקן צבאי שמטרתו, ככל הנראה, היא להגן על הכור מפני תקיפה.

על פי האירנים, מדובר בכור שמתאים יותר להעשרת כמויות גדולות של אורניום, אך ייתכן שאחד הגורמים מאחורי ההחלטה הוא גם קרבתו, כאמור לבסיס צבאי, דבר שאולי מסמל חשש אירני מפני תקיפה אפשרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק