ראש סבא"א: "ישראל לא הייתה צריכה לתקוף בסוריה"

במהלך כנס של פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית, מתח ראש הסוכנות יוקיה אמאנו ביקורת על התקיפה שביצעה ישראל, לפי פרסומים זרים, בכור הגרעיני בדיר א-זור שבסוריה בשנת 2007. "ישראל הייתה צריכה להעביר את המידע אלינו", אמר אמאנו, שהתבטא גם בנושא האירני: "אירן מפתחת נשק גרעיני לצרכים צבאיים"

אזור התקיפה בדיר א-זור (חדשות 2)

4 שנים אחרי, האו"ם מגנה את התקיפה בסוריה: ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, תקף היום את הפעולה בה ישראל הפציצה - על פי פרסומים זרים - את הכור הגרעיני שנבנה בדיר א-זור שבסוריה.

"ישראל הייתה צריכה למסור את המידע שברשותה אלינו, כדי שנוכל לבדוק את המתקן", אמר אמאנו לסוכנות הידיעות רויטרס. במקביל, צפויה הסוכנות לגנות השבוע את סוריה על בניית המתקן בחשאי. מאז הופצץ המתקן, הביעו הסורים נכונות לשתף פעולה עם פקחי הסוכנות, למרות שהכחישו כי בדיר א-זור התקיימה פעילות לייצור נשק גרעיני.

האירנים מפתחים נשק גרעיני לצרכים צבאיים

בנושא אחר, הצהיר אמאנו כי לדעתו אירן מפתחת נשק גרעיני לצרכים צבאיים. הצהרה זו הגיעה במהלך הדיון של פקחי הסוכנות, בו אמר ראש הסוכנות כי "היא עוסקת בפעילויות שנוקט השלטון באירן, וייתכן כי פעילויות אלה מצביעות על קיומם של היבטים צבאיים".

דבריו של אמאנו צפויים להתקבל בברכה בקרב מדינות המערב, שמנסות זה זמן רב להוכיח כי פיתוח תכנית הגרעין של אירן אינה לצרכי שלום כפי שטוענים באירן. יתר על כן, אירן ממשיכה שלא לשתף פעולה עם פקחי הסוכנות ולא מאפשרת להם גישה לחלק מאתרי העשרת האורניום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת