עברה ניתוח - והתחילה לדבר עם מבטא

הכירו את קרן באטלר, יועצת מס שבמשך יותר מ-50 שנה דיברה אנגלית במבטא אמריקני. יום אחד, לאחר שעברה ניתוח בפה, החלה באטלר לדבר במבטא בריטי – למרות שמעולם לא ביקרה באירופה. הרופאים אישרו שזה לא המקרה הראשון ושלתופעה יש אפילו שם מקצועי - "סינדרום המבטא הזר". באטלר עצמה די משועשעת וזוכה ל-15 דקות תהילה

קרן באטלר, שנולדה וחיה בעיר טולדו שבאורגון, מעולם לא ביקרה באירופה. למרות זאת, האמריקנית מבטן ולידה, מדברת עם מבטא בריטי שלא מבייש אפילו את המלכה. למרות שזה נשמע הזוי ולא מציאותי מדובר בתופעה מוכרת שנקראת סינדרום המבטא הזר.

חייה של באטלר בת ה-56 השתנו בעקבות ניתוח להחלפת השיניים העליונות בגלל דלקת חניכיים לפני כשנתיים. אחרי שהנפיחות ירדה, שמה יועצת המס לב שהדיבור שלה שונה ממה שהיה לפני הניתוח. לפתע המבטא האמריקני המולד שלה התחלף במבטא בריטי או שוודי, תלוי את מי שואלים.

לאחר שההלם הראשוני דעך והמבטא נותר בעינו, באטלר הסקרנית ניסתה לחקור קצת על מקור תופעה. היא גילתה כי מדובר בתופעה בתופעה נדירה שנקראת "סינדרום המבטא הזר", שמופיעה לרוב אצל אנשים שחוו סוג של אירוע מוחי.

"אין הסבר מדויק באשר לאיך זה קורה", מספר פרופסור הלמי לוטסטפ, נוירולוג מאוניברסיטת אורגון. "במקרים מסוימים קצב הדיבור נפגע וזה מה שגורם למבטא המוזר. אני משוכנע שמדובר בתופעה אמיתית, האנשים האלה לא ממציאים".

את מאירלנד?

למרות אי הנוחות הזמנית, באטלר אינה מוטרדת כלל. "אין כל רע במבטא בריטי", היא מכריזה. "הבעיה היא שצריך להסביר את זה כל פעם מחדש כל בן אדם שאני פוגשת. זה די משעשע אותי כשאנשים שואלים אותי מהיכן אני ואני עונה להם מאורגון כלומר מכאן, הם תמיד שואלים אם אני מאירלנד ולא מאמינים שנולדתי וגדלתי כאן".

גם במשפחתה לא נבהלים ומתייחסים למבטא של האם והסבתא לחמישה נכדים כאל צעצוע, "בתי בת ה-36 ביקשה ממני להקליט לה רינגטונים לטלפון הנייד שלה", מספרת באטלר, שהפכה לאטרקציה מקומית, כאשר כלי תקשורת מרחבי העולם החלו להתעניין בתופעה המוזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק