המעבורת אנדוור נחתה בפעם האחרונה

אחרי שהות מוצלחת בחלל, שכללה עגינה בתחנת החלל הבינלאומית, חזרה לפנות בוקר מעבורת החלל האמריקני "אנדוור" ממשימתה האחרונה. רק עוד משימה אחת נותרה לצי המעבורות של נאס"א, לפני שהוא יוצא לגמלאות לטובת פיתוח מטוס חלל חדשני

עוד אחת ודי: מעבורת החלל "אנדוור" נחתה בבסיס נאס"א בפלורידה, והשלימה משימה של 16 ימים - המשימה האחרונה שלה והמשימה הלפני אחרונה של מעבורות נאס"א כולן, לפני שיושבתו לתמיד.

האנדוור חזרה מתחנת החלל הבינלאומית שם השאירה ציוד מחקר רב, שהפריט הבולט הוא גלאי חלקיקים. הגלאי המיוחד הזה עשוי לספק כמה תשובות על המסתורין של החומר, המסתורין של היקום ואופן היווצרותו. האנדוור היא מעבורת החלל השנייה של נאס"א שיוצאת לגמלאות ובתחילת חודש יולי תצא המעבורת האחרונה, אטלנטיס, למסע האחרון שלה.

סקוט קלי והמעבורת שלו פורשים בגאווה

בשמי הלילה של ארצות הברית, ריחפו המעבורת וששת חברי הצוות למרכז החלל על שם קנדי בפלורידה. הם ערכו מספר סיבובים במעבורת כדי להאט את המהירות, וביצעו שני "בומים" על-קוליים כדי להכריז בצורה סמלית על בואם.

מפקד המשימה סקוט קלי, שהספיק להנחית כבר ארבע מעבורות חלל, הביא את המעבורת ששוקלת 100 טון למסלול הנחיתה, והשלים בהצלחה את המשימה ה-25 והאחרונה שלו ושל המעבורת.

ארצות הברית מוציאה לגמלאות את צי המעבורות של נאס"א בגלל המחיר הגבוה הכרוך בתחזוקת המעבורות ותפעולן. הכספים שיתפנו בתקציב, ינותבו לטובת בנייה של מטוס חלל חדשני, שיוכל להגיע למקומות רחוקים יותר מתחנת החלל הממוקמת 346 ק"מ מכדור הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת